9.4 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Instalacje fotowoltaiczne mają powstawać na państwowych gruntach. Enea i KOWR podpisały list intencyjny w tej sprawie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Enea i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczynają współpracę przy budowie wielkoobszarowych farm wiatrowych na obszarach wiejskich. Dziś strony podpisały list intencyjny w sprawie powołania spółki celowej, której zadaniem będzie rozwijanie inwestycji z OZE. Instalacje fotowoltaiczne mają powstać na nieruchomościach wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Jarosław Ołowski, wiceprezes Enei do spraw finansowych poinformował, że pierwszym etapem współpracy będzie inwentaryzacja nieruchomości Zasobu. Jak mówił, tereny pod inwestycje zostaną wyselekcjonowane w taki sposób, żeby to było opłacalne biznesowo. Dodał, że KOWR udostępni nieruchomości, a do zadań Enei będzie należało finansowanie projektu i know-how, „bez którego budowa instalacji nie jest możliwa”.

Dyrektor generalny KOWR Grzegorz Pięta wskazał, że sprawdzane są już grunty, na których mogłyby powstać instalacje. Jak powiedział, miałyby one się znaleźć przede wszystkim na zachodzie Polski, głównie w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że bazą do budowy instalacji fotowoltaicznych będą grunty o niskiej przydatności rolniczej. „Nie są uzasadnione ekonomicznie do uprawy, to są grunty bardzo słabe” – wyjaśniał. Jak przekonywał, chodzi o ziemie, na których nie byłaby możliwa produkcja żywności, dlatego „przeznaczenie tych gruntów do wytwarzania energii elektrycznej jest jak najbardziej racjonalnym działaniem”.

„To jest połączenie sił – tych, którzy mają grunty i tych, którzy mają technologię i pieniądze, by inwestować w OZE” – podkreślał szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Jego zdaniem fotowoltaika „jest bardzo zbliżona również do specyfiki wsi”, bo wykorzystuje energię elektryczną i nie emituje dwutlenku węgla. Jako kolejną zaletę tego przedsięwzięcia wskazał montaż instalacji na wsi, gdzie – jak mówił – „szczególnie dotyka rolników kłopot z dostawami energii”.

Na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu listu intencyjnego wskazano, że inicjatywa przyczyni się do wzrostu udziała OZE w krajowym miksie energetycznym oraz promocji źródeł odnawialnych na terenach wiejskich. Powstanie wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych ma też wspierać osiągnięcie nadrzędnego celu unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest redukcja emisji CO2.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agnieszka Jasik/ap/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520