Inspekcja Handlowa skontrolowała oświetlenie sprzedawane w sklepach: Ostre krawędzie stykały się z przewodami, brakowało zabezpieczeń

Inspekcja Handlowa skontrolowała oświetlenie sprzedawane w sklepach: Ostre krawędzie stykały się z przewodami, brakowało zabezpieczeń

Nieprawidłowe oznakowanie produktów to najczęstsze zastrzeżenia w stosunku do tradycyjnych żarówek i opraw oświetleniowych – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kontrolę w tej sprawie przeprowadziła Inspekcja Handlowa.

Zastępca mazowieckiego inspektora Inspekcji Handlowej Renata Jezierska wyjaśnia, że kontrolerzy zakwestionowali ponad jedną trzecią produktów. W większości chodziło o wadliwe oznakowanie, ale w niektórych przypadkach także o wady konstrukcyjne. Chodzi między innymi o wadliwą izolację, niewłaściwą ochronę przed wnikaniem pyłów i wilgoci oraz o ostre krawędzie, które stykają się z przewodami. W niektórych przypadkach brakowało zabezpieczeń przed bezpośrednim kontaktem użytkownika z elektrycznością.

Kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 25 produktów. Prezes UOKiK wszczął 11 postępowań w sprawie wprowadzenia do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami, w kilku przypadkach trwają postępowania wyjaśniające.

Większość przedsiębiorców zadeklarowała uzupełnienie informacji dotyczących produktów. W przypadku wyrobów stwarzających zagrożenie. Łącznie kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 35 procent modeli.

W ubiegłym roku kontrolerzy sprawdzili 300 rodzajów produktów, w tym 258 opraw oświetleniowych i 42 źródła światła, w tym żarówki tradycyjne czy z żarnikiem, sprzedawane jako specjalistyczne żarówki wstrząsoodporne. Kontrolerzy sprawdzili łącznie 92 sklepy, supermarkety i hurtownie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/UOKiK/Karol Tokarczyk/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0