3.8 C
Chicago
piątek, 26 lutego, 2021

Informacje dla obywateli polskich przebywających czasowo w USA w związku z sytuacją epidemiologiczną

Popularne

CHICAGO: Konsulat Generalny RP w Chicago opublikował wytyczne pomocne dla obywateli polskich przebywających czasowo w USA. Oto treść komunikatu wydanego 14 marca, 2020 roku. Każda osoba wracająca do Polski zostanie przebadana i skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

 

Informacje dla obywateli polskich przebywających czasowo w USA w związku z sytuacją epidemiologiczną

1) LOTY CZARTEROWE Z USA DO POLSKI

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że Polskie Linie Lotnicze LOT organizują specjalne loty czarterowe z różnych regionów świata do Polski, w tym z USA, aby zabrać obywateli polskich do domu.

Wszyscy obywatele polscy, którzy będą chcieli powrócić do Polski od dnia 15 marca 2020 r., a także uprawnieni do tego cudzoziemcy, którzy na stałe związani są z Polską (wykaz poniżej) mogą zgłosić zapotrzebowanie na lot do Polski za pośrednictwem strony www.lotdodomu.com  Polskie Linie Lotnicze LOT będą analizowały na bieżąco liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości zorganizowania lotu.

Razem z polskimi obywatelami będą mogli wylądować na terenie Polski następujący cudzoziemcy:

– małżonkowie obywateli polskich,

– dzieci obywateli polskich,

– osoby posiadające Kartę Polaka,

– osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Bilety na przelot będzie można kupić za pośrednictwem strony www.lot.com  Strona jest na bieżąco aktualizowana.

Najbliższy planowany lot czarterowy na trasie Chicago ORD – Warszawa WAW w niedzielę 15 marca 2020 r.: LO8508 – wylot 22.45 – przylot 13.40

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez PLL LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu w klasie ekonomicznej. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Wszyscy polscy obywatele i ww. kategorie cudzoziemców znajdujący się aktualnie za granicą są uprawnieni do wjazdu na terytorium kraju. Każda osoba wracająca do Polski zostanie przebadana i skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

2) INNE MOŻLIWOŚCI POWROTU DO POLSKI

Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.

Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa Unii Europejskiej, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem). Na tę chwilę jedyną możliwością jest wjazd z terenu Niemiec.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.

Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jakiej-pomocy-moze-udzielic-konsul

Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, a znajdujesz się na terenie chicagowskiego kręgu konsularnego tj. Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa i Wisconsin wyślij nam e-mail na adres Konsulatu Generalnego RP w Chicago chicago.kg.dyzurny@msz.gov.pl. Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz.

3) WIĘCEJ INFORMACJI

Więcej informacji na temat zamknięcia granic Polski znajduje się na stronie gov.pl: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Aktualne komunikaty Ambasady RP w Waszyngtonie dla obywateli polskich przebywających na terenie USA znajdują się na stronie:

https://www.gov.pl/web/usa

Przydatne informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wszystkich aspektów działań urzędów konsularnych w USA można znaleźć w zakładce informacje konsularne:

https://www.gov.pl/web/usa/informacje-konsularne–

Aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w USA znajdują się na stronach Centers for Disease Control and Prevention (CDC):

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html

4) ENGLISH

Information for Poles staying abroad due to the announcement of epidemiological threat:

https://www.gov.pl/web/usa-en/information-for-poles-staying-abroad-due-to-the-announcement-of-epidemiological-threat

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane