HomePOLSKA

Inauguracja sesji UNESCO w Krakowie. RELACJA

Inauguracja sesji UNESCO w Krakowie. RELACJA

Prezydent Andrzej Duda otwierając wczoraj na Wawelu, 41. Sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, mówił, że Kraków wiele zawdzięcza tej organizacji. Na ceremonii otwarcia obecni byli także wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz dyrektor generalna organizacji Irina Bokova.

“Komitet jest ważny dla ochrony zabytków Krakowa i całej Polski”- dodał prezydent i wspominał jego działania w latach 70., gdy – jak mówił – “miasto to ginęło w oczach”. Prezydent podziękował UNESCO za zaangażowanie w sprawę odnowy zabytków Krakowa i zaznaczył, że dzięki komitetowi jest on dzisiaj pięknym miastem.

Prezydent podziękował też Komitetowi za wpisanie w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO warszawskiej Starówki, całkowicie zniszczonej podczas drugiej wojny światowej. Prezydent zaznaczył, że podczas wojny chciano nie tylko zniszczyć polską architekturę ale przede wszystkim dorobek dziedzictwa kulturowego.

Wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że Polska pragnie dzielić się swoimi doświadczeniami dokumentowania zniszczeń, odbudowy i konserwacji.

Piotr Gliński przypomniał, że podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie prowadzona będzie także akcja charytatywna na rzecz mieszkańców syryjskiego miasta. Odbędzie się także koncert “Solidarni z Aleppo”. Wystąpią między innymi Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis i Ray Wilson.

Irina Bokova zwróciła, uwagę, że w dzisiejszych czasach ochrona dziedzictwa jest kluczowa dla bezpieczeństwa na świecie. Dodała, że nie da się jej oddzielić od ochrony ludzkiego życia w czasach konfliktów, co było to podkreślone w dwóch ostatnich decyzjach rady bezpieczeństwa ONZ.
Irina Bokova zwróciła się tez z apelem do uczestników sesji. Zaznaczyła, że światowe dziedzictwo nie dzieli, tylko buduje wspólną płaszczyznę. “To nie konkurs piękności, ani arena walki politycznej. To miejsce dialogu i wspólnego zrozumienia” – dodała.

Delegacje z blisko 150 krajów przyjechały do Krakowa na 10-dniowe posiedzenie w czasie którego podjętych zostanie blisko 250 decyzji. Dotyczyć będą one między innymi wpisów na listę światowego dziedzictwa.

. Obrady będą się toczyć w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Delegaci między innymi zdecydują, które z 34 zgłoszonych miejsc znajdą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polskim kandydatem jest zabytkowa kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa są 1052 dobra w 165 państwach. Komitet przeprowadzi w Krakowie również przegląd stanu zachowania 99 z tych miejsc. Jest wśród nich Puszcza Białowieska.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześniejsze/dwi/kry

COMMENTS