HomeŚwiat

Impas w rozmowach Grecji z międzynarodowymi kredytodawcami

Impas w rozmowach Grecji z międzynarodowymi kredytodawcami

Impas w rozmowach Grecji z międzynarodowymi kredytodawcami dotyczących wypłaty kolejnej transzy pożyczki.

Premier Aleksis Tsipras chce zwołania nadzwyczajnego szczytu z udziałem unijnych przywódców. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest niechętny i apeluje o pilne spotkanie ministrów finansów eurolandu.
Negocjacje utknęły w miejscu, bo władze w Atenach, choć gotowe do reform systemy emerytalnego i podatkowego, nie chcą się zgodzić na dodatkowe oszczędności. Cięć wydatków domagają się przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Premier Aleksis Tsipras przestrzegł przed destabilizacją w kraju i poprosił o zwołanie nadzwyczajnego szczytu, by unijni przywódcy pomogli w zakończeniu impasu. Jednak szczytu nie chce zwoływać szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Mówi, że to sprawa do rozstrzygnięcia dla ministrów finansów strefy euro. “Musimy uniknąć powrotu niepewności wokół Grecji. Dlatego potrzebna jest konkretna data nowego spotkania eurogrupy w niedalekiej przyszłości. Nie mówię o tygodniach, ale o dniach” – powiedział Donald Tusk.
Ostatnie, finansowe wsparcie Grecja dostała cztery miesiące temu. Władze w Atenach mówią, że potrzebują pilnie kolejnej transzy pożyczki, bo najdalej w czerwcu muszą spłacić wcześniejsze kredyty.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/pbp

COMMENTS