Ile zarabia nauczyciel? Takie są prawdziwe pensje nauczycielskie. Poznajcie realne zarobki nauczycieli

Ile zarabia nauczyciel? Takie są prawdziwe pensje nauczycielskie. Poznajcie realne zarobki nauczycieli

Zarobki nauczycieli od dłuższego czasu wbudzają emocje. W takim razie ile zarabia nauczyciel? Te kwoty są realne i indywidualne, a nie średnie. Podczas gdy politycy mówią o ogromnych pensjach, nauczyciele chca strajkować w sprawie podwyżek. Czy wiecie, ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Czy pensje nauczycieli są wystarczająco wysokie? Przekonajcie się, jakie są realne pensje nauczycieli.

Ile zarabiają nauczyciele?

Nasi dziennikarze zebrali realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego (to kwoty brutto). Są one m.in. zależne od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą. Ale czy są wystarczające? Zdaniem nauczycieli: nie. Pensje nauczycieli wzrosną Kuratoria oświaty zapowiedziały podwyżki – od 1 stycznia 2019 r. podwyżka o kolejne 5 procent, jest też mowa o dodatku 500 zł do pensji dla wyróżniających się pracowników. Nie jest to jednak propozycja zadowalająca nauczycieli, którzy twierdzą, że to zbyt mało. Swojemu niezadowoleniu dali wyraz w niedawnym proteście, który odbył się w Warszawie pod nazwą „Czerwona kartka dla minister Zalewskiej”.

Strajk nauczycieli

Nauczyciele grożą strajkiem, jeśli MEN nie spełni ich żądań płacowych. Początkowo mówiło się o 1 tys. zł podwyżki – ta propozycja jest już nieaktualna, bo nauczyciele z ZNP chcą pokazać, że są gotowi na ustępstwa. Podczas wtorkowej rundy rozmów Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych wycofały się z żądania tysiąca złotych podwyżki od wynagrodzenia zasadniczego i zaproponowały 30-procentową podwyżkę od 1 stycznia 2019 roku. Według propozycji rządowej, nauczyciele od września mieliby dostać 9 proc. podwyżki. Tej propozycji sprzeciwił się Sławomir Broniarz. Zwrócił uwagę, że 4 proc. z zaproponowanych 9 proc. zostałoby pozyskanych z pieniędzy, które były do tej pory przeznaczone dla wyróżniających się nauczycieli. – Pani premier środki, które były zagwarantowane dla wyróżniających się nauczycieli, przeniosła do wynagrodzenia. Czyli przełożyła pieniądze z lewej do prawej kieszeni i z tego jest uzysk owych 4 proc. Nowa propozycja rządu nas nie zadowala, bo niczego nie rozwiązuje – sprzeciwiał się we wtorek szef ZNP. Warto pamiętać, że praca nauczycieli to nie tylko uczenie w szkole. To też poświęcanie czasu w domu:

    • przygotowanie do lekcji,
    • sprawdzanie testów,
    • organizowanie wyjazdów klasowych,
    • organizowanie i udział w zebtraniach z rodzicami

Trzeba mieć to na uwadze, gdy ferujemy wyroki dotyczące „krótkiego czasu pracy nauczycieli” czy „długich wakacji” (nauczyciele wracają do szkoły o wiele wcześniej niż uczniowie, by przygotować nadchodzący rok szkolny). A przecież w rękach nauczycieli leży los przyszłych pokoleń. news

 

 

 

 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 

 

AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0