Ile za pogrzeb, ile za ślub? Kościelny cennik “co łaska”

Ile za pogrzeb, ile za ślub? Kościelny cennik “co łaska”

Choć przyjęło się mówić, że w kościele zapłacimy “co łaska” to jednak każda parafia za posługi pobiera stałe opłaty, o czym przekonamy się w przypadku pogrzebu czy ślubu. Zobaczcie jakie kwoty należy zapłacić w parafiach za daną posługę. 

 

-Jeśli chodzi o organizację chrztu w polskich parafiach to ceny wahają się od 100 złotych do nawet 600 zł
-Ślub to duży wydatek. Zobaczcie jaką kwotę zostawia się w kościele. Tu kwoty zaczynają się od 100 zł do ponad 1500 zł. W te kwoty nie wchodzi przystrój kościoła. Często w parafiach jest osoba za to odpowiedzialna, zwykle płaci się jej dodatkowo.
-Koszt organizacji pogrzebu w pewnym stopniu pokrywa ZUS. W tej chwili zasiłek pogrzebowy wnosi 4 tys. złotych. Ile zapłacimy za pogrzeb w kościele?  Wszystko zależy od parafii. Zdarzają się takie, które za organizację pogrzebu biorą 300 złotych ale i takie w których zapłacimy powyżej 1000 złotych. W koszt pogrzebu w kościele wchodzi zapłata dla księdza, kościelnego i organisty.
-Również za msze w intencji chorego lub osoby zmarłej wiąże się z zapłatą. Tutaj kwoty wahają się od kilkudziesięciu złotych. Na takie msze zbierane są pieniądze między innymi w trakcie pogrzebów.
-W tym przypadku ofiara jest dobrowolna. To ile parafianie przekazują na kościół zależy tylko od nich. Kwoty wahają się od 20 złotych do nawet kilkuset złotych.
– Oprócz ofiar określonych przez kompetentną władzę kościelną, szafarz nie może domagać się niczego za udzielanie sakramentów, przy czym potrzebujący nie powinni być pozbawieni pomocy sakramentów z racji ubóstwa.
-W kościele nie istnieje cennik, dlatego kwoty mogą się różnic w różnych parafiach w jednym mieście.
zebr. JJ (aip)


COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    W polskich parafiach nie ma żadnego oficjalnego cennika usług kościelnych.