Ile małe i średnie firmy przeznaczają średnio swych przychodów na nowe technologie?

Ile małe i średnie firmy przeznaczają średnio swych przychodów na nowe technologie?

Małe i średnie firmy przeznaczają średnio 14,5 procent przychodów na wprowadzanie nowych technologii – wynika z badania “Smart Industry Polska 2018” firmy Siemens i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Decydują o tym w dziewięćdziesięciu procentach ich właściciele. 
“Główne bariery, które ograniczają tego typu firmy to niedobór kwalifikowanych kadr, biurokracja i brak pieniędzy na inwestycje” – powiedział członek zarządu Siemens Tomasz Hajduk. Przeszkodą jest także brak czasu. Dodał, że firmy wprowadzając innowacje chcą przede wszystkim mieć wyższą rentowność, zwiększyć przychody i zmniejszyć koszty, dopiero na 6. miejscu znalazło się “wejście na nowe rynki”. “To znaczy, że innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach są postrzegane jako optymalizacja tego, co robi się obecnie, a nie dostrzega się możliwości innowacyjnych polegających na zrobieniu czegoś, co otworzy nowe rynki” – wyjaśnił.
Najbardziej oczekiwanym przez małe i średnie firmy wsparciem od państwa są m.in. zachęty podatkowe oraz przejrzystość regulacji prawnych.
Badanie przeprowadził Instytut Kantar Millward Brown na ogólnopolskiej próbie 200 przedsiębiorców z branży przemysłowej lub produkcyjnej zatrudniających do do 250 osób.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)K.P./dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0