Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Tyle co sportowy samochód? Budowa domu? Mamy odpowiedź!

W materiale oparliśmy się na badaniach na zlecenie platformy MAM oraz danych Centrum im. Adama Smitha. Uśrednione kwoty różnią się w zależności od raportu, ale badacze zgadzają się w jednym – jest drogo.

 

-Według Centrum im. Adama Smitha, w 2018 wychowanie jednego dziecka do osiemnastego roku życia, kosztowało od 190 do 210 tys. złotych. Wychowanie dwójki to wydatek rzędu 350-385 tys. złotych. Przy trójce dzieci koszty wzrastają nawet do pół miliona złotych! Z kolei w badaniu na zlecenie platformy MAM przyjęto, że na dziecko łoży się aż do 25 roku życia – aż ukończy studia. Jest to wydatek porównywalny z kredytem hipotecznym na mieszkanie w dużym mieście – wynosi on 435 tys. złotych.
-Oprócz kosztów pieniężnych, należy uwzględnić koszty pośrednie w rodzaju utraconych możliwości zarobków (związanych z koniecznością opieki nad dzieckiem), niepewność na rynku pracy lub ograniczenie możliwości kształcenia.
-Wyprawka dla niemowlęcia jest czymś, co możemy zakupić za ok. 500 złotych, albo wydać kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, czy będziemy korzystać z rzeczy używanych i na jaką półkę cenową się zdecydujemy przy zakupie pozostałych. (Na nowe śpioszki wydamy od 14 do 200 złotych za sztukę. Dobrej jakości wózek możemy zakupić za ok. 600 złotych, jednak markowe modele mogą kosztować nawet 6000 złotych. Uśredniając, należy przygotować się na wydatek ok. 3000 zł.
-Przygotowania do narodzin dziecka to nie tylko koszty wyprawki, ale również wydatki podczas ciąży, a często i remont mieszkania. Według badań zleconych przez platformę MAM, na przygotowanie mieszkania na pojawienie się dzieci przeznaczamy średnio 3000 złotych. Sam okres ciąży to wydatek ok. 2100 złotych, które wydajemy na ubrania, suplementy diety, zdrową żywność i badania lekarskie. Uśredniając, przed narodzinami dziecka wydamy ok. 8500 złotych.
-Pieluchy jednorazowe są droższą opcją – oszczędzamy jednak czas, który dla świeżo upieczonych rodziców najbardziej deficytowym towarem. Trzymiesięczne niemowlę zużywa ok. 7 pieluszek dziennie, półroczne ok. 5 sztuk. Miesięcznie wydamy na nie ok. 150-200 zł. Tańsze będą pieluchy tetrowe, których należy zakupić ok. 40-50 sztuk (ok. 110 złotych). Jeśli jednak zdecydujemy się na tą opcję, musimy doliczyć koszty prania w wysokiej temperaturze.
-Miesięczne koszty utrzymania dzieci w Polsce wynoszą od 15 do 30% budżetu rodzinnego. Minimalny miesięczny koszt utrzymania dziecka wynosi ok. 600-800 złotych (Centrum im. Adama Smitha) Najwięcej przeznacza się na żywność i ubrania. Im większa miejscowość, tym większe wydatki. Do tego należy doliczyć nieunikniony wzrost opłat za podstawowe media (prąd, woda gaz) – po narodzinach dziecka rosną o ok. 200 zł.
-Koszty utrzymania dziecka rosną razem z wiekiem. Utrzymanie dziecka rocznego wynosi średnio 1043 zł. 10-latek w domu to wydatek 1450 zł. Nastolatek w wieku 12-16 lat kosztuje rodziców ponad 1500 zł. Nieco mniej wydamy na utrzymanie maturzysty – ok. 1300 zł. Utrzymanie studenta jest najdroższe – wynosi średnio 2186 zł miesięcznie.
-Wyniki badania na zlecenie platformy MAM wskazały, że Polacy nie szczędzą pieniędzy na zabawki dla dzieci – miesięcznie jest to średnio 200 zł. W okresie świątecznym (mikołajki, Boże Narodzenie) kwota ta wzrasta do 500 zł. Na urodziny potrafimy wydać od 300 do nawet 2000 złotych! Cały rynek zabawek dla dzieci w Polsce jest wart ok. 3 mld złotych. Nie licząc wydatków na podręczniki szkolne, na książki dla dzieci wydajemy ok. 127 złotych.
-Koszty utrzymania zmniejszają się z każdym kolejnym dzieckiem – koszty utrzymania drugiego wynoszą 80% kosztów utrzymania pierwszego, a trzeciego – 60% drugiego.
Daria Chudoba (aip)


COMMENTS

WORDPRESS: 0