"> "Ikar. Legenda Mietka Kosza" od dziś w kinach. To historia niewidomego geniusza fortepianu Mieczysława Kosza - wiadomosci.com

“Ikar. Legenda Mietka Kosza” od dziś w kinach. To historia niewidomego geniusza fortepianu Mieczysława Kosza

“Ikar. Legenda Mietka Kosza” od dziś w kinach. To historia niewidomego geniusza fortepianu Mieczysława Kosza

“Ikar. Legenda Mietka Kosza” od dziś w kinach. Najnowszy film Macieja Pieprzycy ” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu Mieczysława Kosza. Reżyser Maciej Pieprzyca tłumaczy, że jest to opowieść o człowieku, który starał się przełamywać bariery. Twórca wyjaśnia, że niezwykle lubi pokazywać jako bohaterów swoich filmów outsiderów, i w Mieczysławie Koszu znalazł postać złożoną, kogoś kto buntuje się przeciwko swojej niepełnosprawności, przeciwko schematom, który ma siłę, by podążać za swoimi marzeniami i płaci za to wysoką cenę. Maciej Pieprzyca dodaje, że ta historia skłania do refleksji i dodaje, że chciał, by to nie był film “jakoś strasznie dołujący, bo Mietek Kosz miał duże poczucie humoru”.

W rolę Mieczysława Kosza wcielił się Dawid Ogrodnik. Aktor wyjaśnia, że zetknięcie się z tą postacią i jego muzyką nie było łatwym doświadczeniem, a jego ulubionymi fragmentami były sceny koncertów. “Cały czas marzyłem, żeby grać, żeby już siedzieć przy fortepianie, mogłem tych scen dubel za za dublem ciągnąć ile wlezie, bo gdzieś mi utkwiło w głowie, że Mieczysław Kosz mówi takie zdanie: narodziłem żeby dla was grać”. Aktor podkreśla, że mając to w głowie, granie sprawiało mu “ogromną frajdę” i czuł cały czas obecność Mieczysława Kosza.

Muzykę do filmu stworzył kompozytor i pianista Leszek Możdżer, który zinterpretował utwory Mieczysława Kosza. Artysta podkreśla, że Mieczysław Kosz to postać niezwykła dla polskiego jazzu. “On rozbłysnął krótkim światłem, bardzo jest jaskrawym, był geniuszem, który nie uniósł ciężaru swojego talentu i roztrzaskał się tak jak Ikar o codzienne życie, o niezrozumienie, osamotnienie”. Muzyk podkreśla, że my jako Polacy musimy wiedzieć o takich talentach, a najbardziej cieszy się z tego, że Kosz został przywrócony pamięci.

Udział w festiwalach Jazz Jamboree i Jazz nad Odrą oraz nagrody w zagranicznych konkursach jazzowych zapewniły Mieczysławowi Koszowi uznanie środowiska jazzowego i słuchaczy. Pianista zmarł tragicznie w 1973 roku w wieku 29 lat.

“Ikar. Legenda Mietka Kosza” na tegorocznym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał Srebrne Lwy, nagrodę za Najlepszą Główną Rolę Męską otrzymał Dawid Ogrodnik, za stworzenie muzyki do filmu wyróżniono Leszka Możdżera. Film nagrodzony został także w kategoriach: Charakteryzacja, Kostiumy i Najlepsze Zdjęcia.

 

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0