1.5 C
piątek, 29 marca, 2024

Igrzyska paraolimpijskie 2016 w Rio: Maciej Lepiato pobił rekord świata!

Cóż to był za dzień dla polskich paraolimpijczyków w Rio de Janeiro. W poniedziałek czasu brazylijskiego biało-czerwoni zdobyli aż cztery medale, a Maciej Lepiato pobił rekord świata w skoku wzwyż!

Od tego nazwiska trzeba koniecznie zacząć ten materiał. Maciej Lepiato, polski paraolimpijczyk specjalizujący się w skoku wzwyż, zdobył w nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu drugi złoty medal paraolimpijski w swojej karierze! Mało tego, pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,19 m i tym samym ustanowił nowy rekord świata! Później próbował jeszcze zaliczyć wysokość 2,30 m, ale ta okazała się zbyt poważnym wyzwaniem. 28-latek bez wątpienia jeszcze niejeden raz jest w stanie zadziwić świat. Nie tylko Lepiato dał polskim kibicom powody do radości. Oliwia Jabłońska sięgnęła po brązowy medal w pływaniu na dystansie 100 m stylem motylkowym. Z kolei w pojedynku szermierzy na wózkach, w walce o brązowy medal, naprzeciwko siebie stanęli dwaj Polacy – Grzegorz Pluta i Adrian Castro. Ostatecznie zawody wygrał ten drugi. Srebrny medal dla Polski zdobył natomiast Patryk Chojnowski. Złoty medalista paraolimpijski z Londynu z 2012 roku w tenisie stołowym, tym razem musiał zadowolić się drugim miejscem, przegrywając w finale z Chińczykiem Yangiem Ge. To i tak jednak kolejny wielki sukces naszego reprezentanta! Biało-czerwoni mają obecnie na swoim koncie 12 medali (2 złote, 7 srebrnych, 3 brązowe). Nasza reprezentacja zajmuje obecnie 24. miejsce w klasyfikacji medalowej. Prowadzą Chińczycy przed Brytyjczykami i Ukraińcami.