6.3 C
sobota, 20 kwietnia, 2024

Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 zakończone

Zakończyły się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Rozdano już wszystkie medale, na stadionie Maracana dobiegła końca ceremonia zamknięcia największej sportowej imprezy, rozgrywanej raz na cztery lata.
Najwięcej medali zdobyli Amerykanie – 121. Klasyfikacje medalową wygrali zdecydowanie, zdobywając 46 złotych, 37 srebrnych i 38 brązowych krążków. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Wielka Brytania, Chiny, Rosja, Niemcy, Japonia, Francja, Korea Południowa, Włochy i Australia.
Polska ostatecznie została sklasyfikowana na 33 miejscu. Sportowcy w biało-czerwonych barwach wywalczyli 11 medali: 2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych. To dorobek o jeden krążek lepszy niż w trzech poprzenich igrzyskach: w 2012 roku w Londynie, w 2008 roku w Pekinie oraz w 2004 roku w Atenach.
Najwięcej medali Polacy zdobyli w lekkiej atletyce – trzy, w wioślarstwie, kajakarstwie i kolarstwie po dwa, a po jednym – w zapasach i pięcioboju nowoczesnym. Mistrzami olimpijskimi w Rio de Janeiro zostały: Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj w wioślarskich dwójkach podwójnych oraz Anita Włodarczyk w rzucie młotem. Srebro zdobyli Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, Marta Walczykiewicz w kajakarskim sprincie oraz Maja Włoszczowska w kolarstwie górskim. Na najniższym stopniu podium stanęli: kolarz Rafał Majka, wioślarska czwórka kobieca, dwójka kobieca w kajakarskim sprincie, zapaśniczka Monika Michalik, pięcioboistka Oktawia Nowacka oraz młociarz Wojciech Nowicki.
Kolejne letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w 2020 roku w Tokio.