3.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Hybrydy na Częstochowskich ulicach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jeszcze w tym miesiącu MPK w Częstochowie otrzyma pierwsze nowoczesne autobusy hybrydowe.

Prawdopodobnie jeszcze w październiku, a więc wcześniej niż planowano, przyjedzie do Częstochowy większość z autobusów hybrydowych z napędem gazowo-elektrycznym. MPK pozyskało na zakup 40 pojazdów aż 66 milionów złotych. Częstochowa dostała te pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w ramach programu Gazela. Płaci rząd Hiszpanii, a pieniądze pochodzą ze sprzedaży nadwyżek praw do emisji dwutlenku węgla rządowi Hiszpanii. Gazela należy do programu „System zielonych inwestycji – niskoemisyjny transport miejski”. Jego celem jest ograniczenie lub uniknięcie emisji dwutlenku węgla (docelowo o 828 ton rocznie) dzięki dofinansowaniu przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie miejskim. – Budowa nowych autobusów przebiega znakomicie – zdradza nam Robert Madej, wiceprezes częstochowskiego MPK. – Większość pojazdów jest już praktycznie gotowa. Producent ma nawet kłopot, gdzie je pomieścić, dlatego prawdopodobnie już w październiku większość z nich przyjedzie do nas.
Na razie nowe autobusy hybrydowe, które zaprojektowała i wykonuje firma Solbus, są testowane na ulicach Solca Kujawskiego i podobno spisują się znakomicie. Przyjazd nowych autobusów nie oznacza jednak, że od razu wyjadą one na ulice Częstochowy. – Na razie nie powstała jeszcze stacja paliw, która ma być gotowa do końca listopada – mówi Robert Madej. – Ale dzięki przyjazdowi autobusów już w październiku, będziemy mogli wcześniej przeprowadzić wszystkie niezbędne przeglądy techniczne. Stacja paliw, zlokalizowana na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, ruszy 1 grudnia br. i będzie tankowała gazem sprężonym autobusy hybrydowe o napędzie gazowo-elektrycznym. MPK podpisało umowę na 10 lat na instalację stacji tankowania i dostarczenie paliwa gazowego CNG dla taboru hybrydowego z Górnośląskim Zakładem Obsługi Gazownictwa z Zabrza. Zatankowanie jednego pojazdu będzie trwać około 10 minut. Zgodnie z umową stacja będzie ogólnodostępna, to znaczy, że gaz będą mogli kupić też odbiorcy indywidualni. Rozpoczęły się już szkolenia personelu MPK. Mechanicy, elektrycy i elektromechanicy mają zostać starannie przygotowani do serwisu nowych pojazdów. – Bardzo podoba się nam podejście producenta. Firma Solbus uważa, że jeśli zostaniemy wprowadzeni w kwestie techniczne, wówczas będziemy mieli mniej kłopotów z ich obsługą – dodaje prezes Madej. Szkolenie przejdą również kierowcy częstochowskiego MPK. Muszą bowiem wiedzieć, jak prowadzić nowe autobusy, aby uzyskać jak najmniejsze spalanie.
Częstochowskie MPK będzie musiało również wycofać 40 starych pojazdów. W przedsiębiorstwie dmuchają jednak na zimne i starają się wynegocjować dłuższą możliwość użytkowania starych pojazdów, aby uniknąć takich samych problemów, jak z twistami. Nowoczesne tramwaje miały usterki i trzeba je było wycofać okresowo z kursów. W przypadku 40 autobusów, takie problemy mogłyby sparaliżować całą komunikację w mieście. – Z puli środków na Regionalne Inwestycje Terytorialne liczymy na minimum 30 nowych autobusów, spełniających normy emisji EURO-VI – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego Urzędu Miasta.

, foto arc

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520