HomeŚwiat

Huragan nad Francją – kilkanaście osób rannych

Huragan nad Francją – kilkanaście osób rannych

Huragan przechodzi nad znaczną częścią Francji. Ze szczególną siłą uderzył w wybrzeża Bretanii. Kilkanaście osób zostało rannych, w tym trójka licealistów uderzonych złamanymi konarami. W niemal trzydziestu departamentach wprowadzono podwyższony stan alarmowy.

Miejscami na wybrzeżu bretońskim wichura szalała z prędkością przekraczającą sto dziewięćdziesiąt kilometrów na godzinę. Na wielu wyspach bretońskich tamtejsza ludność odcięta jest od stałego lądu. Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Tak było w szkole w Finistere, której dyrekcja zaapelowała do rodziców, by dzieci zabrali do domów. Prefektura zwróciła się do wszystkich mieszkańców, by w miarę możliwości unikali wychodzenia na zewnątrz i podróżowania samochodami. Wstrzymano połączenia ekspresów TGV między Paryżem a Bordeaux, gdyż w wielu miejscach tory są zatarasowane połamanymi drzewami i gałęziami.
W głębi kraju wichura, która kieruje się w stronę wulkanicznego Masywu Centralnego, traci impet, ale i tak dochodzi w porywach do 120-stu kilometrów na godzinę, przesuwając się dalej na południe, w kierunku Langwedocji.
W całej Francji niemal ćwierć miliona domów pozbawionych jest prądu. Niżej położonym terenom Korsyki grozi zalanie przez wzburzone morze, natomiast w Alpach – obfite opady śniegu. Tutaj z kolei ratownicy i żandarmeria ostrzegają przed podwyższonym niebezpieczeństwem zejścia lawin.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż

COMMENTS