HomePILNE

Huragan Maria coraz silniejszy

Huragan Maria coraz silniejszy

Huragan Maria, który uformował się nad Atlantykiem, osiągnął kategorię drugiego stopnia i jego siła wciąż rośnie – informuje Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów. Wiatr wieje z prędkością 175 kilometrów na godzinę.

Synoptycy spodziewają się, że kategorię trzecią żywioł osiągnie po południu czasu miejscowego. Maria może podążyć drogą Irmy, która zdewastowała część karaibskich wysp, archipelag Keys oraz południowo-zachodnią Florydę.
Wciąż obowiązują ostrzeżenia wydane dla Gwadelupy, Dominiki, Montserratu, Saint Kitts i Nevis. Obecnie centrum huraganu, znajduje się w odległości około 135 kilometrów na wschód od Martyniki.
Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów ostrzega, że huraganowi może towarzyszyć wystąpienie niebezpiecznych kumulacji frontów burzowych i niszczycielskich fal, które mogą podnieść poziom wody nawet o dwa metry.
W Stany Zjednoczone uderzyć może również huragan Jose. Według ostatnich prognoz, atak może nastąpić na wysokości Karoliny Północnej. Obecnie ma kategorię pierwszą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

IAR/afp/wcześ./wg/sk

COMMENTS