Huawei na cenzurowanym w UE, ale bez zakazu udziału w rozbudowie sieci 5G

Huawei na cenzurowanym w UE, ale bez zakazu udziału w rozbudowie sieci 5G

Chiński producent Huawei na cenzurowanym w Unii Europejskiej, ale bez zakazu udziału w rozbudowie sieci 5G – o co apelowały Stany Zjednoczone. Waszyngton podejrzewa firmę o współpracę wywiadowczą z komunistycznymi władzami w Pekinie. Decyzję o ewentualnym zakazie Komisja Europejska zostawiła państwom członkowskim. Opublikowała natomiast rekomendacje, by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa cybernetycznego sieci piątej generacji.

Sieci 5G będą oferować ogromną przepustowość i nowe możliwości między innymi w sektorach o krytycznym znaczeniu, takich jak energetyka, transport, bankowość i opieka zdrowotna. Wzrośnie znacząco liczba danych, które będą mieli do dyspozycji operatorzy telekomunikacyjni. Dlatego – jak podkreślił wiceszef Komisji Andrus Ansip – trzeba wyeliminować wszystkie luki jeśli chodzi o gwarancje bezpieczeństwa.
“Musimy chronić prywatność, tajemnice handlowe przedsiębiorstw, a także nasze codzienne życie, wszystkie jego aspekty będą związane z siecią” – powiedział Andrus Ansip. Dodał, że Komisja ma zastrzeżenia do Huawei. Przypomniał, że w 2017 roku Chiny przyjęły ustawę dotyczącą sztucznej inteligencji, zgodnie z którą wszyscy producenci sprzętu czy oprogramowania muszą współpracować ze służbami specjalnymi tego kraju. “Czy mamy powody do obaw? Tak, jak najbardziej” – skomentował wiceszef Komisji Europejskiej.
Komisja poprosiła unijne kraje, by do końca czerwca przygotowały swoje oceny ryzyka infrastruktury sieciowej 5G i zaktualizowały wymogi bezpieczeństwa. Podkreśliła też konieczność wymiany informacji między państwami, by zapewnić skoordynowane podejście.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 5
 • comment-avatar
  Margo 8 miesięcy

  Bardzo dobra decyzja. Z Huawei 5G możemy mieć znacznie szybciej, a szkoda nie zacząć wykorzystywać potencjału nowej sieci wcześniej. Na pewno złym krokiem byłoby wykluczenie Huawei. Teraz niech odpowiednie służby zajmą się sprawdzeniem zabezpieczeń i można podpisywać umowy na budowę infrastruktury. Swoją drogą taka Szwajcaria już 5G ma bo zaufała chińskiemu producentowi.

 • comment-avatar
  bonsai 8 miesięcy

  To czy Huawei jest dobrym partnerem jeszcze się okaże, są też inne firmy. A technologia 5g powoli wdrażana jest już w innych krajach. W Polsce jeszcze musimy poczekać.

 • comment-avatar
  nessy 8 miesięcy

  5G pokaże swoje prawdziwe możliwości jak będzie ogólnodostępna, ludzie dopiero wtedy będą mogli ją docenić.

 • comment-avatar
  buzek 8 miesięcy

  Jak już gdzieniegdzie technologia 5g będzie udostępniona i ludzie zobaczą że to jest mega progres w stosunku do LTE to zacznie się ściganie, kto pierwszy ten lepszy.

 • comment-avatar
  szpaku 8 miesięcy

  Budowa 5g powinna już ruszyć z miesiąc temu, testy wykazały że sieć będzie osiągać bardzo dobre wyniki przesyłu danych.