HomePOLSKAMazowieckie

“Hoss” zatrzymany!

“Hoss” zatrzymany!

49-latek podejrzany o oszustwa metoda „na wnuczka” za kratami. W czwartek 16 marca wieczorem Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o zatrzymaniu na warszawskim Żoliborzu poszukiwanego listem gończym Arkadiusza Ł, pseud. „Hoss”. Łącznie od starszych ludzi wyłudził ponad 1,4 mln zł.

 

Poszukiwany 49-letni Arkadiusz P. o pseud. Hoss został zatrzymany w czwartek wieczorem dzięki współpracy „Łowcy Cieni”( funkcjonariuszy CBŚP ds. poszukiwania przestępców ukrywających się na wolności)  z policyjnym Zespołem Poszukiwań Celowych z Poznania.

Zatrzymany na warszawskim Żoliborzu Hoss był poszukiwany listem gończym za wyłudzenia ponad 1,4 mln złotych metodą „na wnuczka”od seniorów ze Szwajcarii, Luksemburga i Niemiec. Wg funkcjonariuszy z Warszawy, to własnie Arkadiusz Ł. jest pomysłodawcą wyłudzania pieniędzy w taki sposób.  Dla niepoznaki często się przebierał i ogolił brodę.

Przypomnijmy: Arkadiusz Ł., pseud. Hoss działał w zorganizowanej grupie przestępczej. Mimo grożącej mu wysokiej kary sąd pierwszej instancji wypuścił go za kaucją. W lutym sąd drugiej instancji – po odwołaniu prokuratury- wydał nakaz aresztowania  Arkadiusza Ł., jednak ten nie stawił się wyznaczonym terminie na komisariacie. W połowie lutego policja z Poznania wskazała miejsce, w którym ukrywa się Hoss.

Prezes warszawskiego Sądu Okręgowego Małgorzata Kluziak zwołała 10 lutego kolegium,  aby wyjaśnić  działanie sądu rejonowego w sprawie wniosku o areszt dla Arkadiusza Ł., ps. Hoss. Ustalono na nim, że sprawę powinien przeanalizować rzecznik dyscyplinarny odnośnie tego czy sąd działał zgodnie z procedurami.

Dzień wcześniej prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział śledztwo odnośnie przekroczenia przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w sprawie Hossa terminu aresztu. Prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu, który odmówił zastosowania tymczasowego aresztowania wobec Arkadiusza Ł.

Ziobro powiedział, że rozpatrując wniosek prokuratury o areszt dla tego organizatora grupy oszukującej metodą „na wnuczka”, Sąd Rejonowy mógł popełnić czyn kryminalny, nie dopełnić obowiązków”.

W związku z wypowiedzią ministra prezes Sądu Okręgowego w Warszawie podjęła decyzję o zwołaniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

.

Eliza Stępień AIP, Fot. Mat. policji

COMMENTS