HomePOLSKA

Horała: Uposażenia parlamentarzystów zostaną na poziomie 80 procent, dieta poselska i senatorska pozostanie bez zmian

Horała: Uposażenia parlamentarzystów zostaną na poziomie 80 procent, dieta poselska i senatorska pozostanie bez zmian

Na sejmowej komisji regulaminowej odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zakłada on obniżkę wynagrodzeń posłów i senatorów o 20 procent. Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt w Sejmie 13 kwietnia.
Zmiany uzasadniał w imieniu wnioskodawców poseł PiS Marcin Horała. Jak powiedział, uposażenia parlamentarzystów zostaną na poziomie 80 procent, dieta poselska i senatorska pozostanie bez zmian. Przepisy mają obowiązywać jeszcze w tym roku. Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia następnego miesiąca od dnia jej publikacji.
Prawo i Sprawiedliwość chce też wprowadzenia limitów wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, marszałków, starostów i ich zastępców. Sprawozdawca projektu poseł Marcin Horała wyjaśnił, dlaczego teraz Sejm zajmuje się tylko projektem ustawy dotyczącej uposażeń parlamentarzystów. Poseł powiedział, że sprawa wynagrodzeń samorządowców jest znacznie bardziej skomplikowana. “Na razie robimy to, co jest najprostsze i najszybsze” – tłumaczy.
Platforma Obywatelska zapowiada, że nie będzie zgłaszać do projektu żadnych poprawek, ani brać udziału w głosowaniach. Poseł Tomasz Głogowski tłumaczy, że projekt nowelizacji to – jak się wyraził – “problem Prawa i Sprawiedliwości”.
Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej prezentowała podobne stanowisko. Omawiany projekt zmian nazwała “psuciem państwa”. Dodała, że za przyznanie nagród ministrom zostają ukarani parlamentarzyści.
Łukasz Rzepecki z Kukiz’15 opowiedział się za obniżeniem uposażeń parlamentarzystów. Podczas posiedzenia komisji zaproponował, by uzyskane w ten sposób pieniądze – według wyliczeń 6 i pół miliona złotych w tym roku – przekazać na wsparcie osób niepełnosprawnych. Poseł dodał, że w przyszłym roku suma ta wyniosłaby około 13 milionów złotych.
Projekt nowelizacji ustawy powstał w konsekwencji odpowiedzi na interpelację posła PO Krzysztofa Brejzy. W grudniu ubiegłego roku, polityk Platformy Obywatelskiej wystąpił do rządu z pytaniem o nagrody przyznane członkom rządu. 7 lutego dostał z Kancelarii Premiera odpowiedź, której wynika, że w 2017 roku ministrowie otrzymali od 60 do ponad 80 tysięcy złotych nagród. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przyznane nagrody zostaną przekazane na Caritas.

IAR/Naukowicz/gaj

COMMENTS