HomeŚwiat

Holandia: Sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego dają zwycięstwo partii F.Timmermansa

Holandia: Sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego dają zwycięstwo partii F.Timmermansa

Sondażowe wyniki zebrane w Holandii w dniu głosowania do Europarlamentu dają niespodziewanie zwycięstwo socjaldemokratom z Partii Pracy. Należy do niej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Oficjalne wyniki wczorajszych wyborów w Holandii poznamy w niedzielę po 23.00, po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych w Unii Europejskiej. Wtedy właśnie zakończy się głosowanie we Włoszech.

Żadne sondaże przed wyborami w Holandii nie dawały tak dobrego rezultatu partii Fransa Timmermansa. Te ostatnie mówiły o walce o zwycięstwo między eurosceptyczną partią Forum na rzecz Demokracji – według wyników sondażowych zajmuje trzecie miejsce, a liberałami, czyli partią urzędującego premiera Marka Ruttego, która według danych sondażowych zebranych w dniu wyborów, jest druga.

W wyborach parlamentarnych przed dwoma laty socjaldemokraci w Holandii zdobyli zaledwie 6 procent głosów. Teraz, jak sugerują dane sondażowe, mogą otrzymać 18 procent. Jeśli te wyniki potwierdzą się w niedzielę, będzie to duże wzmocnienie dla Fransa Timmermansa, który jest kandydatem europejskich socjalistów na przewodniczącego w nowej Komisji.
Obsada tego stanowiska będzie jednak jeszcze zależała od decyzji unijnych przywódców, a część chce zignorować ten sposób wyłaniania kandydatów i od wyniku socjalistów w wyborach do Europarlamentu w całej Unii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka,Bruksela/dyd

 

***

 

Zaskakujący wynik wyborów do europarlamentu w Holandii. Eurosceptycy, którzy zapowiadali wielką wygraną doznali spektakularnej porażki.

 

O ogromnym sukcesie może za to mówić mówić ugrupowanie Partia Pracy wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Partia ta zdobyła 18 proc. głosów, eurosceptycy nie zmieścili się nawet na podium. Oznacza to zwiększenia pozycji Timmermansa w wyborach o stanowisko w Brukseli.

 

Holendrzy i Brytyjczycy jako pierwsi ruszyli w czwartek do urn wyborczych w wyborach do europarlamentu. Wedle pierwszych sondaży socjaldemokraci wygrali, mogą uzyskać 5 z 26 przysługujących Holandii miejsc w Parlamencie Europejskim. To o dwa więcej mandatów niż w poprzednich eurowyborach.

 

Na drugiej pozycji znalazła się partia obecnego premiera Marka Rutte z 15 procentowym poparciem i trzeba mandatami. Na podium załapali się również chadecy z 13-procentowym poparciem, a populistyczna Partia Wolności Geerta Wildersa zdobyłazaledwie 4 procentgłosów i będzie musiała się zadowolić jednym mandatem w Brukseli.

 

COMMENTS