HomeWIELKA BRYTANIA

Hitachi wycofuje się z planu budowy elektrowni nuklearnej w Walii

Hitachi wycofuje się z planu budowy elektrowni nuklearnej w Walii

Hitachi wycofuje się z planów budowy elektrowni atomowej, wartej 16 miliardów funtów. Powodem jest brak zainteresowani i inwestycji ze strony rządu.

Japońska firma Hitachi, porzuciła plany wybudowania elektrowni atomowej na terenie Walii. Zniknęła w ten sposób szansa na zatrudnienie tysięcy pracowników oraz cofnięcie się w planach Wielkiej Brytanii na stan zerowy emisji CO2 do końca 2050r.

Elektrownia, warta 16 miliardów funtów nie powstanie, ponieważ rząd nie wyraża chęci inwestycji w elektrownię.

“Ta totalnie przewidywalna decyzja ze strony Hitachi jest efektem następujących po sobie niepowodzeń rządu w podjęciu decyzji dotyczących nowych elektrowni atomowych, a w szczególności ich finansowania. Nowe elektrownie nuklearne są kluczowe w osiągnięciu statusu <zero CO2>, zwłaszcza w połączeniu z wodorem.” – komentuje sytuację Justin Bowden, National Officer dla GMB – związków zawodowych pracowników energetycznych.

“To nie jest żaden zbieg okoliczności, że na świecie – praktycznie bez wyjątków – to rząd finansuje tego typu projekty, ponieważ koniec końców to oni są odpowiedzialni za to, żeby paliło się światło. Te dziwaczne i fantazyjne eksperymenty, które próbują nakłonić zagraniczne firmy lub rządy do finansowania naszych potrzeb energetycznych stawiają większość obywateli w osłupienie” – dodaje Bowden.

Plany budowy zostały już wstrzymane dużo wcześniej, po tym jak Hitachi nie było w stanie ustalić z rządem Wielkiej Brytanii finansowania, jednak były nadal częściowo kontynuowane.

Niedawna decyzja Hitachi jest już końcowa i elektrownia po prostu nie powstanie.

 

PS

 

COMMENTS