HomeŚwiat

Hiszpańska prasa ostrzega Katalonię przed konsekwencjami secesji. “Nie róbcie tego…”

Hiszpańska prasa ostrzega Katalonię przed konsekwencjami secesji. “Nie róbcie tego…”

Hiszpańska prasa ostrzega Katalonię przed konsekwencjami secesji. “Nie róbcie kroku, którego będziecie żałowali przez najbliższe lata” – napisał komentator centrolewicowego dziennika El Pais, najbardziej poczytnej gazety w Hiszpanii.

“Nad przepaścią” – to tytuł komentarza w El Pais. Jego autor ostrzega, że deklaracja niepodległości może rozpętać ogromny kryzys. “Te samobójcze plany doprowadzą do użycia przeciwko secesjonistom konstytucji i kodeksu karnego.” – czytamy w komentarzu. “Koniec ery Puigdemonta” – widnieje na okładce konserwatywnego ABC. Autor artykułu twierdzi, że zbyt duża cierpliwość Madrytu wobec Barcelony może zostać zinterpretowana jako słabość centralnego rządu. Domaga się natychmiastowego pozbawienia Katalonii jej praw.
Z niepokojem wydarzenia śledzi też konserwatywna katalońska prasa. Dziennik La Vanguardia publikuje wielkie zdjęcie pustego parlamentu Katalonii i tytułuje: “Puigdemont, wszystko w twoich rękach”.
Wystąpienie lidera katalońskiego rządu rozpocznie się o szóstej po południu. Z doniesień hiszpańskich agencji wynika, że bez względu na konsekwencje, w Katalonii zostanie ogłoszona niepodległość.

IAR/wyso/zr

COMMENTS