HomeŚwiat

Hiszpania: Zapowiedź zawieszenia autonomii Katalonii

Hiszpania: Zapowiedź zawieszenia autonomii Katalonii

Hiszpański rząd będzie zmierzał do zawieszenia autonomii Katalonii. Jak głosi oświadczenie rzecznika gabinetu, rząd będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155 konstytucji, aby przywrócić legalność w katalońskim samorządzie”.

Przedstawiciel hiszpańskiego rządu Inigo Mendez de Vigo oświadczył dziennikarzom, że gabinet nie dostał jasnej odpowiedzi na pytanie, czy Katalonia ogłosiła niepodległość, wobec czego odczytuje to jako brak odpowiedzi. Podkreślił, że decyzje gabinetu zmierzają do przywrócenia porządku konstytucyjnego.

Artykuł 155 konstytucji pozwala na zawieszenie autonomii danego regionu i przejęcie kontroli nad nim przez rząd centralny. Na sobotę zapowiedziano nadzwyczajne posiedzenie gabinetu w Madrycie. Jak poinformowało biuro premiera Hiszpanii, ma zostać na nim uruchomiona procedura zawieszenia autonomii.

Przywódca autonomicznych władz Katalonii Carles Puigdemont napisał w liście do premiera Hiszpanii Mariano Rajoya, że region nie ogłosił jeszcze niepodległości. Ostrzegł jednak, że kataloński parlament może zacząć prace nad uchwaleniem deklaracji niepodległości, jeśli hiszpański rząd nie podejmie dialogu z Katalonią i będzie kontynuował represje.

Artykuł 155 konstytucji Hiszpanii byłby użyty po raz pierwszy. Pozwala przejąć przez rząd centralny część kompetencji lokalnych władz, takich jak np. policja, edukacja czy finanse. Decyzję rządu musi poprzeć Senat bezwzględną większością głosów.

AFP ang. 19 10 10.33/IAR wcz/Siekaj/nyg

COMMENTS