HomeŚwiat

Hiszpania zapowiada sprzeciw wobec umowy brexitowej. Premier T. May będzie jutro w Brukseli

Hiszpania zapowiada sprzeciw wobec umowy brexitowej. Premier T. May będzie jutro w Brukseli

Premier Hiszpanii zapowiedział, że jego kraj zawetuje umowę brexitową, która ma zostać podpisana w niedzielę. Sprzeciw hiszpańskiego rządu budzi artykuł 184 dotyczący przyszłego statusu Gibraltaru. Jego zdaniem nie zawiera on żadnych rozstrzygnięć, a kwestie sporne odsuwa w czasie do negocjacji, które miałyby się odbyć w nieustalonym terminie po realizacji samego brexitu.

 

“Treść artykułu wprowadza dwuznaczność. mamy nadzieję, że zostanie ona wyjaśniona” – powiedział szef hiszpańskiej dyplomacji Josep Borell. Hiszpański rząd podczas brexitowych negocjacji stał na stanowisku, że “terytorium Gibraltaru podlega dekolonizacji, a jego ostateczny status powinien zostać wynegocjowany z Madrytem”. Premier Pedro Sánchez dodał, że Hiszpania jest zaskoczona brakiem jakichkolwiek rozstrzygnięć w tej kwestii.

Zgodnie z unijnym prawem do zgody na umowę z Wielką Brytanią wymagana jest kwalifikowana większość unijnych państw. Jak wskazują eksperci, w tak kluczowej i delikatnej sprawie Bruksela będzie szukała jednomyślności wśród swoich członków.

Wczoraj 27 unijnych krajów zaakceptowało przygotowane porozumienie brexitowe. Ostatnie przed jego podpisaniem prace dotyczą przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią oraz okresu przejściowego. Ma zostać podpisana podczas nadzwyczajnego spotkania europejskich przywódców w niedzielę.

 


Komisja Europejska potwierdziła, że jutro do Brukseli przylatuje premier Wielkiej Brytanii Theresa May

Komisja Europejska potwierdziła, że jutro do Brukseli przylatuje premier Wielkiej Brytanii Theresa May. O planowanej wizycie szefowej brytyjskiego rządu mówiło się już pod koniec ubiegłego tygodnia. Informowano o planowanej wspólnej kolacji premier Wielkiej Brytanii z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. „To będzie popołudniowa herbata, a nie kolacja” – poinformował rzecznik Komisji Margaritis Schinas. Wyjaśnił, że spotkanie jest kluczowe – odbywa się kilka dni przed niedzielnym szczycie na którym europejscy przywódcy mają zatwierdzić porozumienie brexitowe. Dodał, że spotkania ma wyjaśnić ewentualne wątpliwości na linii Bruksela-Londyn przed ostateczną akceptacją przez unijną stronę. Wczoraj 27-mka wstępnie poparła porozumienie brexitowe. Prace trwają jeszcze nad deklaracją polityczną, zapowiadającą przyszłe negocjacje dotyczące nowej umowy handlowej Unii z Wielką Brytanią. Hiszpania poinformowała wczoraj, że ma zastrzeżenia do umowy i zapisów dotyczących Gibraltaru, ale unijni dyplomaci i urzędnicy nie spodziewają się problemów ze strony władz w Madrycie. „Ten sprzeciw jest obliczony na odbiór w kraju, żeby pokazać, że hiszpański rząd dba o interesy” – powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych dyplomatów.

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/rtve.es&AFP/wcześ./mt/sk

COMMENTS