HomeŚwiat

Hiszpania: Przewodnicząca parlamentu katalońskiego poinformowała o jego rozwiązaniu

Hiszpania: Przewodnicząca parlamentu katalońskiego poinformowała o jego rozwiązaniu

Przewodnicząca katalońskiego parlamentu przyznała, że zgromadzenie zostało rozwiązane. Carme Forcadell odwołała również zaplanowane na jutro posiedzenie przewodniczących partyjnych frakcji. Decyzję uzasadniła niemożnością zapewnienia im bezpieczeństwa po wejściu w życie artykułu 155 konstytucji i rozpisaniu wyborów na 21 grudnia.

Przewodnicząca parlamentu i jedna z liderek nacjonalistycznej Republikańskiej Lewicy Katalonii podtrzymała jednocześnie swój sprzeciw wobec decyzji podjętych w ostatnim czasie przez Madryt.
W piątek senat przegłosował zawieszenia autonomii regionu, a w sobotę rano władze w Madrycie odwołały jego premiera Carlesa Puigdemonta wraz z całym rządem, a także ponad setkę wysokich rangą katalońskich urzędników. W imieniu premiera Mariano Rajoya obowiązki głowy władzy wykonawczej w regionie sprawuje wicepremier rządu centralnego Soraya Sáenz de Santamaría.
Jeszcze dzisiaj rano po spotkaniu z Carme Forcadell po spotkaniu z członkami rozwiązanego gabinetu zapowiedziała kontynuowanie pracy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ccma.cat/lavanguardia.com/mt/jj

COMMENTS