6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Historyczne spotkanie Papieża Franciszka i Patriarchy Cyryla

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sprzeciw wobec prześladowań i szykanowaniu chrześcijan – to jeden z tematów wspólnej deklaracji, którą podpisali papież Franciszek i patriarcha moskiewski Cyryl.
Wydanie wspólnego oświadczenia poprzedziło pierwsze od blisko tysiąca lat podziału chrześcijaństwa spotkanie obu duchowych zwierzchników. Hierarchowie spotkali się na Kubie i rozmawiali ze sobą przez dwie godziny.
Franciszek i Cyryl zwracają uwagę, że w wielu krajach Bliskiego Wschodu i północnej Afryki trwa „eksterminacja chrześcijan” – mówi IAR jezuita ojciec Marek Blaza znawca prawosławia i Kościołów wschodnich.
Zakonnik jest przekonany, że w sprawie obrony wierzących na pewno możemy liczyć na wspólny głos obu Kościołów. Ojciec Marek Blaza przypomina, że wszystko zaczęło się w Polsce. Pierwszy taki katolicko-prawosławny dokument, to deklaracja podpisana przez patriarchę Cyryla i arcybiskupa Józefa Michalika, ówczesnego przewodniczącego Episkopatu Polski, 17 sierpnia 2012 roku w Warszawie. Tam też była mowa o konieczności ochrony prześladowanych chrześcijan.
Konflikt na Ukrainie, chrześcijańskie korzenie Europy, rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety, obrona życia i sytuacja grekokatolików – to kolejne tematy poruszone we wspólnej deklaracji Cyryla i Franciszka. Patriarcha moskiewski i papież chcą kontynuować rozpoczęte w Hawanie rozmowy.

Papież Franciszek i patriarcha moskiewski Cyryl podpisali także wspólną katolicko-prawosławną deklarację, w której mówią o „przywróceniu jedności”. Zaapelowali też do wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla mieszkańców Syrii i Iraku.
„To spotkanie to dobry krok, aby kontakty między obydwoma Kościołami dobrze funkcjonowały” – mówi IAR jezuita ojciec profesor Piotr Aszyk. Zakonnik przez kilka lat był dyrektorem Instytutu Filozofii, Teologii i Historii świętego Tomasza w Moskwie.
Jezuita przypomina, że w Kościele funkcjonują dwa płuca: zachodnie i wschodnie. Ważne, aby obydwa te płuca działały dobrze – podkreśla. Jego zdaniem dla obu stron rozmów to, co stało się na Kubie to coś nowego. „O szansie na nowe otwarcie mówią hierarchowie katoliccy w Rosji” – dodaje ojciec Piotr Aszyk.
Zakonnik odwołuje się do słów nuncjusza apostolskiego w Rosji Ivana Jurkoviča , który stwierdził, że katolicy bacznie śledzą, co się będzie działo. Do modlitwy o jak najlepsze owoce tego spotkania prosił swoich wiernych arcybiskup Moskwy Paolo Petzi.
Spotkanie patriarchy moskiewskiego Cyryla i papieża Franciszka to pierwsze od czasów podziału chrześcijaństwa rozmowy duchownych tej rangi. Poprzedziły je prowadzone od lat w ogromnej tajemnicy przygotowania. Na miejsce spotkania wybrano Kubę, podkreślając, że miało to być miejsce neutralne dla obu hierarchów.
Po spotkaniu z Cyrylem Franciszek poleciał do Meksyku, aby rozpocząć zaplanowaną tam pielgrzymkę.

IAR/ Grzegorz Maciak/pbp, foto Twitter

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520