10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Gwiazda: Zakończenie strajku w gdańskiej stoczni przez Wałęsę załogi innych strajkujących zakładów oceniły jako zdradę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Andrzej Gwiazda powiedział, że zakończenie strajku w gdańskiej stoczni przez Lecha Wałęsę, do czego doszło 16 sierpnia, załogi innych strajkujących zakładów oceniły jako zdradę. Pojawiły się wtedy wezwania do strajku solidarnościowego z protestującymi zakładami. Utworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, w skład którego weszli przybyli do stoczni delegaci innych strajkujących zakładów. Dziś przypada 38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników.

Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, wspominał w radiowej Jedynce, że protesty wsparł między innymi zakład Elmor, gdzie pracował. Przed dyrekcją firmy, gdzie wytwarzano okrętową elektrykę i automatykę, zebrało się 2,5 tysiąca pracowników. Poinformowano ich o możliwości utraty pracy i represji ze strony komunistycznych władz. Niemal wszyscy jednak byli za strajkiem, wstrzymały się tylko 2 osoby – wspominał Andrzej Gwiazda. „To zostało zapomniane zupełnie” – dodał opozycjonista.

31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do strajków solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po 8 dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie. Zakończyła się dwumiesięczna fala strajków w całej Polsce. Porozumienie otworzyło drogę do powstania „Solidarności”, było początkiem przemian ustrojowych w Polsce. W imieniu władz dokument podpisał wicepremier Mieczysław Jagielski.

Pod wpływem strajków komunistyczne władze zgodziły się między innymi na utworzenie niezależnych i samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 roku, transmisje niedzielnych Mszy świętych w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR1/vey/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520