HomePILNE

“Guru” Szumowski o znoszeniu kolejnych ograniczeń epidemicznych i sytuacji na Śląsku

“Guru” Szumowski o znoszeniu kolejnych ograniczeń epidemicznych i sytuacji na Śląsku

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że po weekendzie zapadnie decyzja odnośnie wprowadzenia trzeciego etapu znoszenia ograniczeń epidemicznych. Szef resortu zdrowia przypomniał, że rządowy program zakłada znoszenie kolejnych ograniczeń w dwutygodniowych odstępach i dodał, że na dziś termin 18 maja jest ciągle aktualny.

Minister Łukasz Szumowski powiedział także, że możliwe jest wprowadzenie nowego modelu znoszenia obostrzeń, który zakładał będzie znoszenie ograniczeń w poszczególnych regionach Polski. Zaznaczył, że w naszym kraju są regiony, w których liczba zakażeń jest bardzo wysoka, ale również takie, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności. “Przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości czy w całej Polsce te działania będą takie same” – powiedział minister zdrowia.
W trzecim etapie rządowy program przewiduje między innymi otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz restauracji.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił również, że wszystkie służby działają, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa na Śląsku. Minister Łukasz Szumowski powiedział, że oprócz większej liczby testów, zwiększono kontrolę przestrzegania warunków sanitarnych.
Minister Łukasz Szumowski poinformował, że poprosił głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa, żeby przekierował inspektorów sanitarnych na Śląsk, żeby prowadzili tam dochodzenia epidemiczne.
Szef resortu zdrowia powiedział, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji również zapowiedziało, że będzie wzmacniało intensywną kontrolę sanitarną na Śląsku. Zaznaczył, że zostanie również zwiększona częstotliwość policyjnej kontroli osób przebywających w kwarantannie.
Minister zaapelował do górników i ich rodzin, aby w najbliższym czasie nie wychodzili z domów. Zaznaczył, że większość z nich, ponad 95 procent, choruje bezobjawowo.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział również, że kopalnie funkcjonują w minimalnym zakresie obsady, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Do tej pory zakażenia koronawirusem potwierdzono u kilkuset górników na Śląsku, a ich gwałtowny wzrost utrudnił pracę w niektórych kopalniach. Od czwartku pracownicy kopalń, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń przechodzą badania przesiewowe.
W sumie testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 15 510 zakażeń koronawirusem. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 777 osób, a 5437 osób wyzdrowiało.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./d dwi//mitro/

COMMENTS