HomeCalifornia

Gubernator Kalifornii nakazał 40 milionom mieszkańców pozostać w domu

Gubernator Kalifornii nakazał 40 milionom mieszkańców pozostać w domu

W Stanach Zjednoczonych szybko rośnie liczba infekcji koronawirusem. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom wydał wszystkim mieszkańcom stanu nakaz pozostania w domach.

Ograniczenia wprowadzane są także w innych rejonach USA. Departament Stanu odradza Amerykanom wszelkich wyjazdów za granicę.

Wczoraj 9 a dziś już 14 tysięcy przypadków koronawirusa zanotowano w Stanach Zjednoczonych. Największym ogniskiem epidemii jest obecnie Nowy Jork. Testy dały tam wynik pozytywny u 5,5 tysiąca osób.

Gubernator Nowego Jorku,Andrew Cuomo wydał rozporządzenie o ograniczeniu do 25% liczby pracowników w firmach. Wcześniej zamknięto tam szkoły bary i restauracje.

W Kalifornii stwierdzono dotychczas tysiąc zakażeń. Gubernator Gavin Newsom już jednak zdecydował się na wydanie rozporządzenia nakazujące 40 milionom mieszkańców stanu pozostanie w domach, z wyjątkiem sytuacji, w których takie wyjście jest konieczne.

W większości amerykańskich stanów władze nie zdecydowały się na razie na tak drastyczne posunięcia. Wczoraj zamknięto jednak wiele plaż na Florydzie na których tłoczyły się tysiące studentów, którzy spędzali tam sesją międzysemestralną.

Z różnych części dochodzą informacje o bardzo powolnym tempie testów na koronawirusa. Jak informuje dziennik Wall Street Journal, dla Białego Domu priorytetem jest obecnie zwiększenie dystansu społecznego a nie testowanie.

Tymczasem Kongres pracuje nad pakietem pomocy firmom oraz Amerykanom. Według najnowszej propozycji Amerykanie o dochodach poniżej 99 tysięcy dolarów rocznie otrzymają czeki w wysokości do 1200 dolarów.

.
IAR/ Marek Wałkuski / Waszyngton /w kry

 

(ms)

COMMENTS