Gubernator Illinois – Bruce Rauner udał się w podróż do Polski i do Niemiec

Gubernator Illinois – Bruce Rauner udał się w podróż do Polski i do Niemiec

CHICAGO: (in. wł.) Bruce Rauner, Gubernator Illinois rozpoczął w piątek w 10. dniową podróż do Europy. Pierwszym etapem jego podróży jest Polska. Gubernator stanu Illinois zapowiadał wielokrotnie, że chce odwiedzić Polskę. Teraz dotrzymuje słowa.

 

W trakcie trzydniowej wizyty w Polsce odwiedzi Kraków, gdzie spotka się z przedsiębiorcami z Małopolski i władzami Małopolski. Podczas której zachęcać będzie przedsiębiorców z kraju nad Wisłą do inwestowania w Illinois. Kilka miesięcy temu gościła w Chicago delegacja z Małopolski.

W programie wizyty jest także zwiedzanie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Oświęcimiu. W Illinois znajduje się Muzeum Holocaustu w Skokie, które gubernator wielokrotnie odwiedzał i poświęcał wiele uwagi na zapobieganie przyszłym tragediom takim jak Holokaust.

W poniedziałek, 16 kwietnia prezydent Andrzej Duda przyjmie gubernatora stanu Illinois w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Spotkanie obu przywódców ma ogromne znaczenie dla obu stron.

W stanie Illinois mieszka około milion Polaków i gubernator jest świadom ich wkładu na obszarze stanu Illinois.

Rozmowa ma dotyczyć między innymi współpracy gospodarczej i najbliższej wizyty polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych w maju b.r.

W 2018 Polska obchodzi 100. lecie odzyskania niepodległości, a stan Illinois 200. lecia swojego istnienia.

Bruce Rauner ma rozmawiać z prezydentem między innymi o współpracy gospodarczej i wojskowej. Gubernator stanu Illinois jest zwierzchnikiem Illinois National Guard/Gwardii Narodowej Stanu Illinois w czasie pokoju. Gwardia Narodowa obchodzi w tym roku 25. lecie współpracy z polskimi siłami zbrojnymi. Żołnierze z Illinois i z Polski często odbywają wspólne szkolenia i służą wspólnie w wielu rejonach świata.

Gubernator ma spotkać się z amerykańskimi żołnierzami, którzy w ramach misji NATO w Polsce służą jako członkowie Gwardii Narodowej ze stanu Illinois. Wielu z nich ma polskie pochodzenie.

W trakcie, gdy prezydent RP będzie podejmował Gubernatora Illinois Bruce’a Raunera w Pałacu Prezydenckim, w Illinois odbędzie się podpisanie specjalnej Proklamacji z okazji 25. lecia współpracy Gwardii Narodowej z polskimi silami zbrojnymi. Uroczystość odbędzie się w bazie Gwardii Narodowej Illinois. Będzie jej przewodniczyć Vice gubernator stanu Illinois – Evelyn Sanguetti.

Ważną osobą w biurze gubernatora stanu Illinois pełni Kinga Aleksandrowicz, odpowiedzialna za kontakty ze środowiskami etnicznymi, w szczególności z Polonią.

W podróży po Polsce gubernatorowi Raunerowi w Polsce będzie towarzyszył Paul Jones, amerykański ambasador w Polsce oraz rabbi Yehiel Poupko. Z Illinois w delegacji ma uczestniczyć Anna Morzy, polonijny prawnik.

Gubernator Illinois Bruce Rauner spędzi 7. dni w Niemczech

Gubernator odwiedzi też Niemcy, gdzie spędzi 7 dni. Gubernatorowi będą towarzyszyć przedstawicielami biznesu. Bruce Rauner jest przedsiębiorcą, jednym z najbogatszych polityków w stanie Illinois. Ważną jest dla niego działalność biznesowa.

W stanie Illinois działa 212 niemieckich firm, które zatrudniają 36,000 miejsc pracy w Illinois. W 2017 roku niemieckie firmy zakupiły produkty i usługi w Illinois na sume powyżej $3.37 miliarda, co stanowi wzrost o około 67.7% w stosunku do roku 2009.

“Niemcy są ważnym inwestorem w Illinois”, podkreślił Rauner przed wyjazdem z Illinois. “ “To jest trzeci największy zagraniczny inwestor w Illinois pod względem zatrudnienia. Maszyny, sprzęt, komputery, części elektroniczne, produkty chemiczne I części metalowe reprezentują miliardy dolarów w działalności biznesowej i tworzeniu miejsc pracy w Illinois. Celem misji jest wzmocnienie tych relacji, tak abyśmy mogli przyciągnąć więcej miejsc pracy i zagranicznych inwestycji do naszego stanu.”

Gubernator podróżuje do Europy z delegacją złożoną z przedstawicieli świata biznesu, przywódcami z różnych środowisk, jak również z doradcami ekonomicznymi i pracownikami uczelni.

Podróz delegacji gubernatora po Europie jest finansowana przez agencję Intersect Illinois, prywatną organizację biznesową założoną w 2015 roku. Rauner, według oświadczenia stanowego pokrywa koszty z własnej kieszeni.

Gubernator pod koniec swojej europejskiej wizyty ma uczestniczyć w wydarzeniu, w czasie którego ma być ogłoszona decyzja o zorganizowaniu targów technologicznych w Chicago, we wrześniu b.r.

@ Tekst i zdjęcie Andrzej Mikołajczyk

Wersja angielska, kliknij poniżej:

Gov. Rauner embarks on jobs mission to Europe

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0