22.2 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Grzybowe szaleństwo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kilkunastu uczestników wzięło udział w pierwszych Mistrzostwach Śląska w grzybobraniu, które w minioną sobotę odbyły się w Rybniku, w dzielnicy Golejów. Uśmiechnięci grzybiarze przez zaledwie trzy godziny uzbierali łącznie ponad 20 kilogramów grzybów. Najwięcej, bo ponad 8 kg, zebrał Dariusz Piątek i jego 9-letni syn Gracjan.

– Synek mnie namówił, by wziąć udział w tych mistrzostwach, choć chcieliśmy zrobić to bardziej rekreacyjnie. Zbieramy grzyby w każdej wolnej chwili, mamy swoje ulubione miejsca, ale nie chcemy zdradzać, jakie – śmieje się pan Dariusz. – Udało nam się uzbierać głównie takie grzyby jak borowik szlachetny, podgrzybek czy krawiec – wylicza. – Uwielbiam chodzić po lesie i zbierać grzyby, to lepsze niż siedzenie przed komputerem – dodaje z uśmiechem 9-letni Gracjan. Zbieranie grzybów to też hobby Edyty Kotusz i Aleksandry Łyżwińskiej z Rybnika (na zdjęciu z prawej). One wiedzą, gdzie szukać.

 

– Najlepiej w lasach pod dębami, brzozami, w niewysokich trawach, w pobliżu mchu. Tam jest dużo grzybów – zdradzają. Tymczasem Arkadiusz Trzebuniak, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Golejów w Rybniku, już teraz zapowiada, że za rok zorganizowane zostaną kolejne Mistrzostwa Śląska w grzybobraniu. Kto więc nie wziął udziału w tym roku, będzie mógł nadrobić zaległości. [przycisk_galeria] Warto jednak pamiętać, że – niestety – nie wszędzie można bezpiecznie zbierać grzyby. W okolicach Szymocic, Jankowic Rudzkich czy Kuźni Raciborskiej (mapka obok), gdzie w lipcu trąba powietrzna powaliła hektary lasów, wciąż obowiązuje okresowy zakaz wstępu, a łamiący go amatorzy borowików i koźlarzy ryzykują otrzymaniem mandatu karnego, który może wynieść nawet 500 złotych. – Nie wysokość mandatu jest jednak najważniejsza, a bezpieczeństwo mieszkańców – zauważa Robert Pabian, nadleśniczy z Rud Raciborskich. Aby sprawdzić, czy zebrane przez nas grzyby są jadalne, można udać się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim (dla powiatu wodzisławskiego i Jastrzębia – tel. 32 456 38 10), w Rybniku (dla powiatu rybnickiego i Żor – tel. 32 422 33 12) oraz w Raciborzu.

 

(AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520