Grypa ptaków: Siedem ognisk wirusa grypy ptaków

Grypa ptaków: Siedem ognisk wirusa grypy ptaków

Nowe ogniska grypy ptaków potwierdziły służby weterynaryjne z województwa lubelskiego. Wirusa szczepu H5N8 wykryto u kaczek i kur w dwóch gminach powiatu krasnostawskiego. Chodzi o Izbicę oraz Żółkiewkę.

Służby zareagowały na miejscu wystąpienia wirusa bezpośrednio po otrzymaniu sygnału. Trwa ustalenie czy kolejne ogniska grypy mają związek z poprzednimi wykrytymi w tym województwie – informuje Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka: “Nasze działania są natychmiastowe, a my nauczeni wieloletnim doświadczeniem dysponujemy harmonogramem tych działań. Natychmiast w województwie zwoływany jest sztab zarządzania kryzysowego. Zwykle w miejsce ogniska jedzie również przedstawiciel kierownictwa Głównego Inspektoratu Weterynarii. Procedury są natychmiast wdrażane” – zaznacza Bogdan Konopka.

Występujący w Polsce szczep wirusa H5N8 nie zagraża ludziom. “Główny Inspektorat Sanitarny zaleca jednak częste mycie rąk po kontakcie z ptactwem jak również niespożywanie takiego mięsa przed obróbką termiczną” – dodaje zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska. “Wiemy o tym, że wirusy grypy to drobnoustroje, które łatwo mutują. Z tego powodu warto pamiętać o tych kilku zasadach, które znacznie redukują możliwość kontaktu z wirusem” – podkreśla.

Od początku roku w Polsce stwierdzono 7 ognisk grypy ptaków. Jedno w Wielkopolsce, pozostałe właśnie w województwie lubelskim.

 

*

 

W Topoli Osiedle w powiecie ostrowskim w woj. wielkopolskim rozpoczęło się utylizowanie drobiu zarażonego wirusem ptasiej grypy. W dwóch kurnikach znajduje się ponad 60 tys. kur niosek. Akcja może potrwać do jutra. Na fermach w powiecie ostrowskim obowiązują zaostrzone reżimy sanitarne, służby zobowiązały gospodarzy do pełnej bioasekuracji. Na drodze dojazdowej do zarażonego gospodarstwa wyłożono maty dezynfekcyjne.

Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla ludzi, ale śmiertelna dla ptaków – mówi powiatowy lekarz weterynarii Dariusz Hyhs.

Na terenie zapowietrzonym znajduje się 30 ferm drobiu. Są to fermy reprodukcyjne, odchowalnie i fermy zajmujące się produkcją tuczu na mięso.

Sytuacja jest poważna, bo w tej części regionu jest koncentracja ferm drobiarskich. Dwa lata temu ognisko ptasiej grypy wykryto na fermie gęsi reprodukcyjnych w sąsiadującym powiecie ostrzeszowskim. Tam zutylizowano wówczas kilka tysięcy sztuk gęsi.

 


IAR/Synkiewicz/radio Poznań/hk/sp/ buch

IAR / M. Fedusio/ J. Stankiewicz /kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0