HomePILNE

Gruzini pamiętają o L. Kaczyńskim… 11-ta rocznica wystąpienia prezydenta Polski na wiecu w Tbilisi

Gruzini pamiętają o L. Kaczyńskim… 11-ta rocznica wystąpienia prezydenta Polski na wiecu w Tbilisi

Gruzini pamiętają o wizycie w Tbilisi prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sierpniu 2008 roku. Dziś mija 11-ta rocznica wystąpienia prezydenta Polski na wiecu w Tbilisi. W piątym dniu rosyjsko – gruzińskiej wojny Lech Kaczyński przyleciał do zaatakowanej przez Rosjan Gruzji, aby pokazać Gruzinom, że nie są sami.

Wojna rosyjsko – gruzińska wybuchła w nocy z 7 na 8 sierpnia. 12 sierpnia rosyjskie oddziały zajęły miejscowości Karaleti i Gori i posuwały się w kierunku Tbilisi. Od pierwszych godzin wojny prezydent Lech Kaczyński apelował do Unii Europejskiej, NATO i Stanów Zjednoczonych o przeciwstawienie się rosyjskiej agresji. Lecąc do Tbilisi zaprosił do swojego samolotu przywódców: Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii. 12 sierpnia późnym wieczorem prezydent Rzeczypospolitej przemówił do ponad 200 tysięcy Gruzinów, zgromadzonych w Tbilisi.

W ocenie gruzińskich polityków i komentatorów, wizyta Lecha Kaczyńskiego była ważnym elementem powstrzymania rosyjskiej agresji. Mówi o tym ambasador polski w Gruzji, Mariusz Maszkiewicz. „Poważni analitycy wskazują na kluczowe znaczenie tej wizyty, ponieważ gdyby jej nie było, Rosjanie poszliby dalej” – dodaje polski dyplomata. Wdzięczni Gruzini nazwali imieniem polskiego prezydenta ulice i place, a w Tbilisi wznieśli popiersie polskiego przywódcy.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/Siekaj

COMMENTS