HomeLubelskie

Grupa Azoty „Puławy” coraz bliżej budowy elektrowni. W przetargu startuje siedem firm

Grupa Azoty „Puławy” coraz bliżej budowy elektrowni. W przetargu startuje siedem firm

Firmy i konsorcja z USA, Korei, Chin, Japonii i Czech biorą udział w przetargu na budowę elektrowni przy Grupie Azoty w Zakładach Azotowych „Puławy”. Rozpoczęcie regularnej eksploatacji nowego bloku planowane jest na koniec 2021 r. To największa inwestycja energetyczna w województwie lubelskim. Jej wartość to około 890 mln zł.

Trwa postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego realizatora inwestycji w Puławach. Prowadzący postępowanie ocenili firmy startujące w przetargu pod kątem wymogów technicznych, finansowych i formalno-prawnych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się siedem podmiotów: konsorcjum Doosan Heavy Industries & Construction Co Ltd & Budimex S.A., ELEKTROBUDOWA S.A.& Unis Power s.r.o., GE Power Sp.

 

– Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych. Cieszy nas zainteresowanie jego realizacją ze strony światowych liderów branży energetycznej – mówi Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty „Puławy”. Azoty informują, że przetarg przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończy się w czwartym kwartale 2018 r. Prąd dla azotów Budowa bloku energetycznego w Puławach planowana jest od lat.

 

Przez pewien czas prowadzono postępowanie na zlokalizowanie tam elektrowni gazowej, ale wiosną ubiegłego roku te plany porzucono. Teraz zamiast elektrowni ma powstać mniejszy blok węglowy o mocy 100 MWe. – Eksploatacja bloku doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem „Bogdanka” oraz do wykorzystania synergii płynącej ze współpracy naszych spółek, stając się kołem zamachowym rozwoju całego regionu lubelskiego – przekonuje Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty „Puławy”. Obiekt powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni.

 

– Nowy blok energetyczny w Puławach to blok ciepłowniczo-kondensacyjny z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi – mówi Julian Krawczyński, prezes Elektrowni Puławy. Co ważne, inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na czwarty kwartał 2021 r.

 

aip

COMMENTS