HomeCiekawostki

Groźna bakteria w Bałtyku… A może komuś zależy na zniechęceniu turystów?

Groźna bakteria w Bałtyku… A może komuś zależy na zniechęceniu turystów?

Przecinkowce, czyli mięsożerne bakterie mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla turystów wypoczywających nad Bałtykiem – ostrzega niemiecka stacja “Deutsche Welle”.

 

Bałtyk wciąż jest jednym z ulubionych miejsc do odpoczynku Polaków a w dobie pandemii koronawirusa turyści tłumnie ruszyli nad Morze Bałtyckie na urlopowy wypoczynek. Jak jednak ostrzega niemiecka stacja “Deutsche Welle”, w Bałtyku pojawiły się groźne przecinkowce. To bakteria, która może doprowadzić do śmierci urlopowiczów.

 

Przecinkowce aktywują się głównie podczas wyjątkowo gorącego lata. Naukowcy są przekonani, że zagrożenie ze strony groźnych bakterii będzie stale wzrastać z powodu ocieplania się klimatu. Przecinkowce mogą wywołać groźne zakażenia zapalne, ciężkie zatrucia pokarmowe, a w skrajnym przypadku nawet śmierć.

 

Bakterie przecinkowce namnażają się już wtedy, gdy temperatura wody przekracza 20 stopni. Jak rozpoznać zakażenie bakterią? Jakie są objawy zakażenia przecinkowcem? Objawami zakażenia przecinkowcami są:

 

 

    • silne bóle lokalne,

 

    • gorączka,

 

    • dreszcze.

 

 

Przecinkowcami można się zarazić poprzez kąpiel w morzu (jeśli połknie się wodę) lub poprzez spożycie zakażonych owoców morza. Najczęściej zakażenie przecinkowcami kończy się zatruciem pokarmowym i antybiotykoterapią.

 

 

 

aip

COMMENTS