HomeŚwiat

Greta Thunberg oskarża polityków na sesji ONZ: “Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo pustymi słowami”. Warzecha: Jak to u Thunberg, stek bzdur i oderwanych od realiów banałów

Greta Thunberg oskarża polityków na sesji ONZ: “Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo pustymi słowami”. Warzecha: Jak to u Thunberg, stek bzdur i oderwanych od realiów banałów

Greta Thunberg nie przebiera w słowach, wali prosto z mostu i oskarża polityków o bezczynność w obronie klimatu. – Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo pustymi słowami – mówi na sesji ONZ w Nowym Jorku poświęconej zmianom w klimacie. – Powinniśmy słuchać głośnego krzyku uczniów – mówi jeden ze znanych naukowców.

W emocjonalnym przemówieniu podczas sesji poświęconej klimatowi w Nowym Jorku Greta Thunberg powiedziała: „To wszystko jest nie tak. Nie powinnam tu być. Powinnam wrócić do szkoły po drugiej stronie oceanu, a jednak wszyscy przychodzicie do nas młodych mamiąc nas nadzieją. Jak śmiecie? – Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo pustymi słowami – powiedziała 16-latka. I wezwała światowych przywódców do pilnego działania, mówiąc: „Będziemy was obserwować”. W sesji na którą przybyła Greta Thunberg bierze udział 60 światowych liderów. Spotkanie zorganizowała Sekretarz Generalny ONZ António Guterreres.

 

Szef ONZ zapowiadał przed spotkaniem, że przedstawiciele poszczególnych krajów będą mogli przemawiać na szczycie tylko wtedy, gdy przybędą z planami działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Prezydent USA Donald Trump, sceptyk zmian klimatu, nie był oczekiwany na spotkaniu – ale został zauważony na widowni. Guterres, który zorganizował spotkanie, powiedział z trybuny, że świat znajduje się w “głębokiej dziurze klimatycznej” i że potrzebne są pilne działania. – Czas ucieka, ale nie jest za późno – powiedział Guterreres. Szczyt odbywa się kilka dni po tym, jak kilka milionów ludzi wzięło udział w globalnym strajku klimatycznym prowadzonym przez działaczy młodzieżowych.

Przed spotkaniem naukowcy ostrzegali, że oznaki i skutki globalnego ocieplenia przyspieszają. Jak podaje BBC News Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że ​​ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery w latach 2015-2019 wzrosła o 20% w porównaniu do poprzednich pięciu lat. – Powinniśmy słuchać głośnego krzyku uczniów – powiedział profesor Brian Hoskins, prezes Grantham Institute, Imperial College London i profesor meteorologii na University of Reading.

 

aip



COMMENTS