HomePOLSKAPodlaskie

Greenpeace patroluje Puszczę Białowieską

Greenpeace patroluje Puszczę Białowieską

Greenpeace rozpoczął leśne patrole w Puszczy Białowieskiej. Chcą policzyć drzewa i sprawdzić czy na terenach objętych ochroną UNESCO prowadzona jest ich wycinka.

Po zakończeniu akcji organizacja ma wydać raport, który przedstawi Ministerstwu Środowiska oraz premier Beacie Szydło. Marianna Hoszowska z Greenpeace wyjaśnia, że eksperci zapisują czy na wyznaczonych obszarch były wycinane drzewa, czy występują tam korniki oraz czy drzewa zaznaczone są symbolem, który oznacza, że są przeznaczone do wycięcia.
Dwa tygodnie temu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała pozytywną opinię w sprawie aneksu do Planu Urządzania Lasu na terenie Nadleśnictwa Białowieża. W dokumencie znajdują się zalecenia o zwiększeniu pozyskania drewna, jednak – jak podkreśla minister środowiska Jan Szyszko – opinia nie jest wiążąca. Wykonywana aktualnie inwentaryzacja puszczy ma pomóc w podjęciu decyzji. Prof. Szyszko zapowiedział międzynarodową konferencję, podczas której przedstawi wyniki kontroli. Odbędzie się ona w dniach 12-13 marca, pierwszego dnia w Warszawie, drugiego w Białowieży. W spotkaniu mają wziąć udział m. in. przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Komisji Europejskiej.

Natalia Żyto/ IAR/magos

COMMENTS