HomePodlaskie

Greenpeace apeluje do premier o zaprzestanie masowego odstrzeliwania żubrów

Greenpeace apeluje do premier o zaprzestanie masowego odstrzeliwania żubrów

Na wniosek Lasów Państwowych, w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej rozpoczęto masowe odstrzeliwania żubrów. Greenpeace nie uspokajają zapewnienia, że pozbawione życia mają być tylko zwierzęta schorowane, stare czy agresywne. Członkowie organizacji apelowali w liście do Beaty Szydło, by zaprzestać odstrzeliwań. Czekają na reakcję rządu.

 

Jeszcze nie umilkły echa po kontrowersyjnej sprawie wycinki drzew w białowieskim kompleksie leśnym. Tymczasem opinię publiczną bulwersuje odstrzeliwanie żubrów z Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Boreckiej. Sprawą planowanego odstrzału 40 zwierząt zajęła się organizacja Greenpeace. Lasy Państwowe zaplanowały na ten sezon odstrzał po dwadzieścia osobników tych zwierząt w obu obszarach leśnych

 

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska zapewniła w przesłanym Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) komunikacie, że mamy do czynienia nie z polowaniem, lecz z odstrzałem sanitarnym żubrów. A to oznacza, że życia pozbawiane są jedynie zwierzęta core, agresywne, stare, posiadające niekorzystny genotyp. – „Takie oceny i rekomendacje dokonywane są przez komisje złożone z naukowców i specjalistów. Odstrzały są prowadzone zarówno w stadach na terenie parków narodowych, jak i jednostek Lasów Państwowych” – podkreślono w oświadczeniu i poinformowano, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgody na eliminacje tylko niektórych żubrów żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i w Puszczy Boreckiej. – „Eliminacja pojedynczych osobników jest podyktowana interesem całej populacji” – zaznaczono, mając na uwadze fakt, iż żubry są gatunkiem zwierząt ściśle chronionym.

 

– „Uzasadnieniem odstrzału jest m.in. choroba zakaźna (np. gruźlica, która jest u żubrów nieuleczalna przy obecnym stanie wiedzy naukowej), niekorzystny genotyp, obrażenia lub inne objawy wpływające na zbyt słabą kondycję danego żubra, by mógł on być zaakceptowany przez stado, a także zbyt duża liczebność stada, które nie jest w stanie wyżywić się na danym terenie” – dodano.

 

Jednak to nie przekonuje działaczy Greenpeace. – Mamy do czynienia z procederem hodowli żubrów na cele łowieckie – nie ma wątpliwości w rozmowie z AIP Magda Gołębiewska z Greenpeace. Dodaje, że nie można regulować liczebności populacji ściśle chronionego gatunku. Gołębiewska uważa, że maksymalnie można odstrzelić kilka sztuk w celach sanitarnych, ale nie 20 osobników na jednym obszarze. Organizacja zwróciła się z apelem o zaprzestanie odstrzeliwań żubrów w tych dwóch kompleksach do szefowej rządu Beaty Szydło. Rząd jednak nie udzielił jeszcze żadnej odpowiedzi.

 

– „Apelujemy o powstrzymanie planów odstrzału żubrów, zwłaszcza w celach komercyjnych. Żubr to nie tylko wspaniałe i rzadkie zwierzę, ale także symbol polskiej przyrody, chronione prawem polskim i unijnym. Organizowanie polowań komercyjnych na żubry i dopuszczenie do nieuzasadnionego ich zabijania to zamach na to, co w polskiej przyrodzie najcenniejsze” – napisali w liście działacze Greenpeace. Jak uzasadnili, „uśmiercania” zwierząt powinno być ostatecznością, a proponowane odstrzały komercyjne żubrów w Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej „są zaprzeczeniem tej zasady i nie mają prawnego uzasadnienia”. – Gatunki chronione, takie jak żubr, powinny mieć prawo do naturalnej śmierci, mieć szanse dożycia starości w środowisku, w którym żyją. Wszelkie argumenty, że trzeba zabijać żubry z powodu zbyt dużej ich liczby, starości czy słabej kondycji, nie mają biologicznego uzasadnienia – stwierdzają członkowie Greenpeace.

 

– Polskie dziedzictwo przyrodnicze, którego żubr jest ważną częścią i symbolem, zasługuje na prawdziwą ochronę – konkludują.

 

Z petycją autorstwa Greenpeace ws. odstrzeliwania żubrów ma zapoznać się prezydent Andrzej Duda.

 

 

 

(AIP)COMMENTS