13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Grecka Polonia dba o językowe dziedzictwo kulturowe

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polacy mieszkający w Grecji dbają o to, aby ich dzieci uczyły się ojczystego języka. Niemałe wyzwanie stanowi to dla rodzin mieszanych, których dzieci uczęszczają do greckich szkół.

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Część dzieci z rodzin polsko-greckich korzysta z uzupełniającego programu nauczania w polskiej szkole, inne wybierają naukę przez internet. Babcia urodzonej w Atenach Wanessy Kosiwy, której ojciec jest Grekiem, powiedziała Polskiemu Radiu, że dokłada wszelkich starań, aby jej wnuczka dobrze znała język swoich przodków. „W Polsce jednak są nasze korzenie, trzeba się komunikować, jest nasza rodzina, są przyjaciele” – podkreśliła pani Tunda. Dodała, że nie jest to łatwe: „Dyscyplina jest tu wskazana, odrobina chęci, silnej woli, motywacji, a czasem trzeba to dziecko pchnąć troszeczkę bardziej zdecydowanie”.
Agnieszka Czerwińska, która mieszka w Grecji prawie 10 lat i której mąż jest Grekiem, także dba o to, aby jej dziecko mówiło po polsku. Na przykład poprzez czytanie książek i internetowe nauczanie domowe. „Moje ulubione książki to Akademia Pana Kleksa i Przygody Misia Uszatka” – dodał jej syn, siedmioletni Filip.

Beata Kukiel-Vraila/Ateny, Fot. Krzysztof Marzec

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520