HomeŚwiat

Grecja zaostrza przepisy dotyczące zgromadzeń publicznych

Grecja zaostrza przepisy dotyczące zgromadzeń publicznych

Grecja zaostrzyła przepisy dotyczące zgromadzeń publicznych. Nowe prawo przyjęto przed planowanymi na nadchodzący weekend manifestacjami z okazji 46. rocznicy powstania studenckiego w Atenach.

Za serią zmian w kodeksie karnym – w tym za przemoc w miejscu publicznym – grecki parlament zagłosował podczas środowej sesji. Użycie koktajlu Mołotowa – czyli, jak pisze AFP, dość częste zjawisko w trakcie demonstracji w Grecji – będzie teraz podlegać karze do dziesięciu lat więzienia. Poprzednio było zagrożone karą pięciu lat pozbawienia wolności.

Kampanię na rzecz zaostrzenia prawa dotyczącego porządku publicznego prowadził w lipcu, przed wyborami, obecny rząd Kyriakosa Mitsotakisa.

Prawicowy gabinet jest krytykowany za interwencje policji w trakcie demonstracji. Ponad tysiąc studentów maszerowało dziś w proteście przeciwko niektórym ostatnim incydentom z udziałem sił bezpieczeństwa. W miniony poniedziałek kordon policji otoczył około dwustu studentów demonstrujących na uniwersytecie ekonomicznym w Atenach. Funkcjonariusze użyli wobec manifestantów gazu łzawiącego, aresztowali też dwóch protestujących.

Napięcie w Grecji rośnie z powodu zbliżającej się rocznicy powstania studentów przeciwko dyktaturze wojskowej w 1973 roku, które przyczyniło się do upadku junty rok później.

Zgodnie z planem w czasie niedzielnej demonstracji w Atenach porządku będzie pilnowało około pięciu tysięcy policjantów. Wspomogą ich strażacy, a także drony i helikopter.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/hm/OK

COMMENTS