HomePILNE

Grecja: Sześciu zabitych turystów, w tym dwoje dzieci, dziesiątki rannych i ogromne zniszczenia. To efekty gwałtownej burzy

Grecja: Sześciu zabitych turystów, w tym dwoje dzieci, dziesiątki rannych i ogromne zniszczenia. To efekty gwałtownej burzy

Sześciu zabitych, w tym dwoje dzieci, dziesiątki ranych i ogromne zniszczenia – to bilans gwałtownej burzy z gradem, która w nocy przeszła przez północną Grecję. Najgorsza sytuacja była na Chalkidiki, gdzie został wprowadzony stan wyjątkowy.

Lokalne władze mówią o ekstremalnej sytuacji, z jaką nie miały wcześniej do czynienia. Gwałtowny wicher wyrywał z korzeniami drzewa, przewracał samochody, zrywał dachy. Wiele dróg w krótkim czasie zamieniło się w rwące potoki. W wielu miejsach został zniszczony asfalt. Poprzewracane zostały słupy energetyczne. Do tej pory straż pożarna odebrała ponad 600 telefonów z prośbą o interwencję. W akcji prowadzonej w tamtym regionie bierze udział 150 strażaków i 50 wozów.

Straż przybrzeżna poszukuje zaginionego rybaka. Dyrektor placówki zdrowia w Nea Moudania na Chalkidiki powiedział, że w nocy zgłosło się tam około 60 rannych w wieku od 7 miesięcy do 72 lat. Część z nich po otrzymaniu pierwszej pomocy opuściła centrum zdrowia, inni zostali przewiezieni do szpitala.

Wiekszość poważnie rannych była turystami, którzy spędzali urlop w tamtej okolicy. Ofiary śmiertelne to Rosjanin z 2- letnim synem, który zginął przygnieciony powalonym drzewem w pobliżu hotelu. 8- letni chłopiec i kobieta z Rumunii, których przygniótł zerwany z tawerny dach i dwoje czeskich obywateli.

**

Trwa szacowanie szkód po burzy, jaka w nocy przeszła przez północną Grecję. Dotychczasowy bilans to sześciu zabitych, w tym dwoje dzieci, ponad stu ranych i ogromne zniszczenia. Na Chalkidiki, gdzie są największe straty, został wprowadzony stan wyjątkowy.

Greckie władze poinformowały, że największe szkody zostały spowodowane przez silny wiatr , który przewracał drzewa i zrywał dachy. Ekstremalne warunki pogodowe trwały krótko i spowodwały ogromne straty. „W ciągu zaledwie kilku minut przeszła tak gwałtowna wichura, że nie widzieliśmy nic w odległości 5 metrów” – powiedział burmistrz Kassandry w greckiej telewizji SKAI. Gubernator greckiego regionu Macedonii Środkowej Apostolos Tzitzikostas oznajmił, że w ostatnich kilkudziesięciu latach nie było takiego zjawiska na Chalkidiki. O tym, że wszystko działo się bardzo szybko mówili też mieszkańcy tamtego regionu. „Nie mogłem zrozumieć, co się dzieje, nagle pojawiła się ogromna wichura, przedmioty zaczęły na nas spadać, nawet w filmach nie widzieliśmy takich scen” – mówili mieszkańcy.

Chalkidiki to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów w Grecji. Większość poszkodowanych to właśnie zagraniczni turyści. Ofiary śmiertelne to Rosjanin z 2- letnim synem, którego przygniotło powalone drzewo w pobliżu hotelu, Rumunka i jej 8- letni syn, na których zawalił się dach tawerny i dwoje czeskich obywateli.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Beata Kukiel-Vraila,Ateny/mcm/zr

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Beata Kukiel-Vraila,Ateny/zr

COMMENTS