Grecja: Politycy krytycznie o wizycie Merkel w ich kraju

Grecja: Politycy krytycznie o wizycie Merkel w ich kraju

Część polityków i działaczy społecznych w Grecji ostro skrytykowała zakończoną dziś wizytę Angeli Merkel w Atenach. Niektórzy uważają, że była to próba ingerencji w wewnętrzne sprawy ich kraju. Jednym z głównych tematów rozmów kanclerz Niemiec z greckimi politykami było porozumienie między rządami w Atenach i Skopje w sprawie nazwy „Macedonia”.
Lewicowy polityk, były lider partii Synaspismos, dawniej związany z Syrizą Alekos Alawanos powiedział, że rząd Aleksisa Tsiprasa jest usłużny wobec Berlina. Nazwał go jednym z najbardziej poddańczych rządów od czasów wyzwolenia Grecji spod osmańskiego panowania. Alekos Alawanos w greckiej telewizji SKAI wyraził też przekonanie, że wizyta Angeli Merkel ma na celu wpłynięcie na deputowanych, aby zatwierdzili porozumienie z rządem w Skopje. Mikis Theodorakis, znany kompozytor, obrońca praw człowieka i pokoju napisał na swojej stronie internetowej, że Angela Merkel podporządkowała sobie Aleksisa Tsiprasa. Stwierdził, że przyjechała do Grecji, aby skontrolować zgliszcza, jakie zostały po latach twardej niemieckiej polityki i wykorzystać, co jeszcze pozostało. Wielu innych polityków i analityków podkreśla, że wizyta Angeli Merkel w tym czasie nie jest przypadkowa. Doszło do niej tuż przed głosowaniem nad porozumieniem w sprawie nazwy „Macedonia”. Umowa trafi do greckiego parlamentu, gdy tylko Skopje zatwierdzi poprawki do konstytucji zmieniające nazwę kraju na Macedonia Północna. W zamian za konstytucyjną zmianę nazwy państwa rząd w Atenach zobowiązał się nie blokować dłużej wejścia tego państwa do UE i NATO. Wcześniej Ateny nie zgadzały się na to w obawie o roszczenia terytorialne.
Macedonia to największy region w Grecji, a jego mieszkańcy nazywają siebie Macedończykami. Starożytna Macedonia jest dla Greków częścią ich dziedzictwa narodowego. Wielu polityków i specjalistów uważa, że porozumienie jakie rząd Aleksisa Tsiprasa zawarł z rządem Zorana Zaewa jest niekorzystne dla Grecji. Największy sprzeciw budzi uznanie języka macedońskiego i macedońskiej narodowości.
Zgodnie z analitykami realizacja porozumienia między Atenami a Skopje to jeden z głównych celów polityki Angeli Merkel na Bałkanach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Beata Kukiel-Vraila, Ateny/mcm/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0