HomeŚwiat

Grecja otrzyma kolejną pożyczkę

Grecja otrzyma kolejną pożyczkę

Ministrowie finansów strefy euro na spotkaniu w Brukseli zdecydowali o przyznaniu Grecji kolejnej transzy pożyczki. Ateny otrzymają 6,7 miliarda euro – poinformowała na Twitterze Rada Europejska.
Pieniądze mają zostać przelane w przyszłym miesiącu. Wysokość pomocy z pakietu finansowego przyznanego Grecji w połowie 2015 roku przekroczy tym samym 40 miliardów euro. Łączna kwota całego wsparcia z trzeciego programu finansowego wynosi 86 miliardów euro.
Tydzień temu grecki parlament przyjął kolejny pakiet ustaw wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli. Zgodnie z nowymi przepisami, ogłaszanie strajków ma być trudniejsze, kontrolowane będzie wydawanie licencji kasynom. Zmiany dotyczą też wypłaty zasiłków rodzinnych i elektronicznych licytacji.
Ten rok ma być kluczowy jeśli chodzi o dyskusję w eurolandzie w sprawie ewentualnego zmniejszenia greckiego zadłużenia, które obecnie wynosi ponad 170 procent PKB. Częściowego umorzenia długu od dawna domaga się Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jednak pożyczkodawcy ze strefy euro, głównie Niemcy, nie chcieli się do tej pory na to zgodzić.

IAR/AFP/wcz./vey/wkrz

COMMENTS