HomeKultura

Grecja: obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Grecja: obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Turyści z całego świata tłumnie korzystali dziś z bezpłatnego wejścia do muzeów i stanowisk archeologicznych w Grecji. Okazją do tego stały się obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Celem święta jest uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię ochrony dziedzictwa kulturalnego. Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków, która je ustanowiła, jako temat 2017 roku wybrała „Dziedzictwo i zrównoważony rozwój turystyki”. Jest to szczególnie istotne dla Grecji, gdzie znajduje się bardzo duża liczba zabytków ze wszystkich okresów historycznych. Grecję odwiedza w ostatnich latach rekordowa liczba podróżujących z całego świata – ponad 25 milionów rocznie. Stąd – zdaniem ekspertów – ważne jest zwrócenie uwagi na to, jak gwałtowny i niekontrolowany rozwój turystyki wpływa na ochronę zabytków. Potrzebne jest także odpowiednie zarządzanie masową turystyką.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został wpisany przez UNESCO do rejestru imprez kulturowych o światowym znaczeniu. Jest obchodzony 18 kwietnia.

Beata Kukiel-Vraila, Ateny, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS