HomeŚwiat

Grecja: Dymisja ministra po tragicznych pożarach

Grecja: Dymisja ministra po tragicznych pożarach

Grecki minister do spraw porządku publicznego Nikos Toskas podał się do dymisji. W oświadczeniu napisał, że nie może dłużej sprawować tej funkcji po tym, jak w Mati życie straciło tak wielu obywateli. Wcześniej na konferencji prasowej po pożarach w Attyce Nikos Toskas podkreślił, że nie było błędów operacyjnych i że władze zrobiły wszystko, aby uniknąć większej liczby ofiar śmiertelnych. 

Minister Nikos Toskas zaznaczył, że już wcześniej składał swą dymisję, ale nie została ona przyjęta przez premiera Aleksisa Tsiprasa. Teraz, kiedy został odwołany stan wyjątkowy w związku z pożarami w Attyce, ponowił swą rezygnację, która została przyjęta.

Nikos Toskas był ostro krytykowany przez wielu polityków opozycji i ekspertów za sposób zarządzania sytuacją kryzysową w Attyce. Oburzenie wywołały też jego deklaracje, że to ekstremalne warunki pogodowe i podpalenia były przyczyną pożarów i że nie było czasu na ewakuację Mati. Specjaliści podkreślali, że minister nie może mówić, że akcja ratunkowa została dobrze przeprowadzona, kiedy w pożarach zginęło prawie sto osób. Wielu zaznaczało też, że twierdzenie, iż to nielegalna zabudowa przyczyniła się do tragedii to usprawiedliwienie, które ma przykryć niekompetencję rządu Tsiprasa. Politycy opozycji podkreślali również, że to sam premier powinien podać się do dymisji, skoro zadeklarował, że bierze na siebie polityczną odpowiedzialność za tragedię.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Beata Kukiel-Vraila/Ateny/mcm/kry

COMMENTS