HomePOLSKA

Gowin: Warto rozważyć propozycję, by przestępstwa pedofilii nie ulegały przedawnieniu. Rząd zajmie się kwestią zaostrzenia kar za pedofilię

Gowin: Warto rozważyć propozycję, by przestępstwa pedofilii nie ulegały przedawnieniu. Rząd zajmie się kwestią zaostrzenia kar za pedofilię

Jarosław Gowin powiedział, że warto rozważyć rozwiązanie, zgodnie z którym przestępstwa polegające na wykorzystywaniu seksualnym nieletnich nie ulegałyby przedawnieniu. Taką propozycję przedstawił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego odniósł się do opublikowanego w sobotę filmu braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu” o przypadkach pedofilii w Kościele katolickim. Gość radiowej Trójki zwrócił uwagę, że zawiedli przełożeni osób, których nadużycia zostały opisane w filmie. “Tę wiedzę, sądząc po filmie, mieli niektórzy biskupi, jednak tego zawiadomienia nie składali” – dodał minister. Zaznaczył, że część z opisywanych w filmie przypadków uległa już przedawnieniu, ponieważ są to sprawy sprzed kilkudziesięciu lat.
Wicepremier zaapelował też do polityków – niezależnie od ich przynależności partyjnej – o niewykorzystywanie tragedii ofiar księży-pedofilów w kampanii wyborczej. Zwrócił uwagę na to, że w tej kwestii mamy do czynienia ze zbrodnią – z ofiarami, którym nie zadośćuczyniano oraz ze sprawcami, którzy nie ponieśli konsekwencji. “To jest tylko potęgowanie zła, które się dokonało” – stwierdził Jarosław Gowin.
Zdaniem wicepremiera w sprawie wykrywania i karania pedofilii “Kościół nie zdał egzaminu”.
Jarosław Gowin stwierdził, że przypadki tak drastycznego łamania prawa wymagają również stanowczych działań państwa. Polityk pozytywnie ocenił powołanie przez ministra sprawiedliwości specjalnej grupy prokuratorów mającej zbadać przestępstwa pedofilii przedstawione w filmowym dokumencie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr3/hm/mt

 

***

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się kwestią zaostrzenia kar za pedofilię – poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska na antenie Polskiego Radia 24. Dodała, że rządzące ugrupowanie już wcześniej podjęło działania mające na celu zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Jednym z nich było wprowadzenie publicznego Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Joanna Kopcińska powiedziała, że szczegóły proponowanych zmian w przepisach, zaostrzających kary za pedofilię, zostaną prawdopodobnie przedstawione po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rzeczniczka rządu podkreśliła, że zwiększenie wymiaru kary za przestępstwa seksualne, dokonywane na nieletnich, zaproponował lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. “Jeżeli osoba, która skrzywdziła dziecko, wychodzi na wolność i może po raz drugi popełnić tak haniebny, ohydny czyn, powinna siedzieć w więzieniu 30 lat – by już nigdy nie skrzywdziła żadnego dziecka” – mówiła Joanna Kopcińska w Polskim Radiu 24. Jej zdaniem kolejnych potencjalnych sprawców przestępstw pedofilii trzeba odstraszać surowymi karami.
Według propozycji przedstawionych przez Prawo i Sprawiedliwość kara za przestępstwa na tle seksualnym przeciwko dzieciom mogłaby sięgać nawet 30 lat więzienia. Zniesiona mogłaby też zostać możliwość zawieszenia takiej kary. Wiek ofiary, do którego odnosiłoby się takie przestępstwo, mógłby zostać podniesiony powyżej 15 lat.
Lider partii Jarosław Kaczyński zapewnił, że surowe kary będą stosowane wobec wszystkich – niezależnie od tego, jakie funkcje społeczne pełnią. Również wobec osób duchownych czy celebrytów.

 

***

 

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział, że w przypadku osób, które pełnią zawód zaufania publicznego powinna być “radykalna reakcja” na przypadki pedofilii. Wiceszef resortu sprawiedliwości, który był gościem radiowej Jedynki, dodał, że na podstawie kilku przypadków pokazanych w filmie Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu” nie można obarczać odpowiedzialnością wszystkich duchownych.

“Chciałbym, żeby zawsze w takich sytuacjach była reakcja radykalna, szczególnie jeśli chodzi o osoby, które pełnią zawód zaufania publicznego, a takim jest też ksiądz. Pragnę natomiast podkreślić: nie ulegajmy takiej łatwej pokusie, żeby uogólniać. W filmie pokazano kilka przypadków sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Na tej podstawie nie można rozciągać odpowiedzialności na wszystkich księży, bo tak oczywiście nie jest” – zaznaczył Patryk Jaki.
Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się zaostrzeniem kar za przestępstwa pedofilskie. Takie rozwiązania podczas niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli jej prezes Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.
Według przedstawionych propozycji, kara za przestępstwa na tle seksualnym przeciwko dzieciom mogłaby sięgać nawet 30 lat więzienia, zniesiona mogłaby zostać możliwość zawieszenia takiej kary. Wiek ofiary mógłby zostać podniesiony powyżej 15 lat.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1/mile/zr

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr24/hm/zr

 COMMENTS