10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Gowin: Sądy trzeba zreformować, a rekonstrukcja rządu może się przesunąć do stycznia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że rekonstrukcja rządu może się przesunąć do stycznia. Początkowo była planowana na przełom listopada i grudnia. Jarosław Gowin mówił w radiowej Jedynce, że zmiana ma związek z zapowiadanym przez PO wnioskiem o kontruktywne wotum nieufności dla rządu. Jak dodał, wniosek ma zostać złożony „pod bardzo haniebnym pretekstem, jakoby nasz rząd tolerował lub wręcz promował postawy rasistowskie”.

„Najpierw ten wniosek odrzucimy, a dopiero potem przeprowadzimy rekonstrukcję” – zapowiedział wicepremier. Jarosław Gowin dodał, że o sprawach personalnych, dotyczących rekonstrukcji, będzie informowała premier Beata Szydło.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS do dopiero początek reformy wymiaru sprawiedliwości, którą trzeba przeprowadzić. Wczoraj ponad sześć godzin trwała sejmowa debata w sprawie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Minister nauki Jarosław Gowin mówił w radiowej Jedynce, że projekty, zgłoszone przez prezydenta, wydają mu się bardzo przekonujące, tym bardziej, iż są owocem kompromisu. Jak powiedział, przez kilka miesięcy był w kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą w tej sprawie.

Jarosław Gowin podkreślił, że – jako były minister sprawiedliwości – jest przekonany, iż sądy trzeba zreformować. Dodał, że zmiany, które Sejm będzie głosował na najbliższych posiedzeniach, to dopiero początek reformy. Wicepremier mówił, ze trzeba usprawnić procedury sądowe, ograniczyć zakres spraw, przypadających na danego sędziego.

Szef resortu szkolnictwa wyższego dodał, że duża część spraw, którymi zajmują się polskie sądy mogłaby być rozpatrywana przez inne instytucje, tak jak się to dzieje w innych krajach europejskich.
Propozycje prezydenta przewidują między innymi utworzenie dwóch nowych izb Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która zajmie się rozpatrywaniem skarg nadzwyczajnych i sprawami z zakresu prawa publicznego, oraz Izby Dyscyplinarnej, która będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Zgodnie z projektem, członków KRS spośród grona sędziów będzie wybierał Sejm większością 3/5 głosów na wspólną, czteroletnią kadencję. Gdyby nie udało się wybrać kwalifikowaną większością piętnastu członków Rady, to prezydent proponuje, by parlamentarzyści głosowali imiennie. Każdy poseł miałby jeden głos.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1/wg/dw

PR1/IAR/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520