HomePOLSKAPILNE

Gowin o senackim wecie ws. ustaw sądowych. “Obóz rządowy, obóz Zjednoczonej Prawicy nie może zrezygnować z dwóch rzeczy”

Gowin o senackim wecie ws. ustaw sądowych.  “Obóz rządowy, obóz Zjednoczonej Prawicy nie może zrezygnować z dwóch rzeczy”

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin spodziewa się, że prezydent podpisze ustawy wprowadzające zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

W Programie I Polskiego Radia powiedział, że posłowie kierowanej przez niego partii Porozumienie odrzucą senackie weto dotyczące zmian w kwestii zwiększenia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i wprowadzenia zmian w sposobie wybierania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. “Obóz rządowy, obóz Zjednoczonej Prawicy nie może zrezygnować z dwóch rzeczy. Nie możemy zgodzić się na to, żeby jedni sędziowie kwestionowali legalność wyboru innych sędziów z dwóch ważnych powodów: po pierwsze jest to ograniczenie konstytucyjnych prerogatyw prezydenta, po drugie, to oznaczałoby konieczność rozpatrywania na nowo blisko stu tysięcy spraw – czyli morze ludzkich dramatów” – dodał.

Wicepremier odniósł się też do inicjatywy przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk dotyczącej przeprowadzenia okrągłego stołu w sprawie przełamania pata w sprawie ustaw sądowych. Zapowiedział, że parlamentarzyści Porozumienia są gotowi do rozmów na temat systemowych zmian w sądownictwie. Zaznaczył, że zmiany, nad którymi pracuje, dotyczą też innych kwestii. “Jeżeli dojdzie do debaty w Polskiej Akademii Nauk, zmierzam przedstawić te zmiany. Chcę zwrócić uwagę na elementy, które nie dzieliłyby nas z politykami opozycji – na przykład projekt zgłoszony kiedyś przez Pawła Kukiza dotyczący wprowadzenia tzw. sędziów pokoju, czyli tych, którzy zajmowaliby się drobniejszymi sprawami” – mówił gość PR1.

Do rozmów w ramach okrągłego stołu mieliby zasiąść przeciwnicy i zwolennicy nowelizacji ustaw sądowych, w tym przedstawiciele stowarzyszeń sędziów i opozycja. Zdaniem Jarosława Gowina do okrągłego stołu trzeba zasiąść bezwarunkowo.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr1//hm/sk

COMMENTS