12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Gowin: Nowelizacja ustawy o SN wychodzi naprzeciw zastrzeżeniom Komisji Europejskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ocenia, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wychodzi naprzeciw zastrzeżeniom Komisji Europejskiej i TSUE. Dziś projektem nowelizacji ustawy o SN zajmie się Sejm.

„Na mocy tej znowelizowanej ustawy do pracy przywróceni zostaną wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego, o ile wyrażą taką wolę. Ta ustawa przewiduje też, że prezesem Sądu Najwyższego będzie pani sędzia Gersdorf” – mówi Jarosław Gowin.

Zdaniem wicepremier nowelizacja ustawy o SN nie jest „krokiem w tył, a krokiem w bok”. „To jest znalezienie rozwiązania kompromisowego, które pozwala Polsce kontynuować proces reformy wymiaru sprawiedliwości, ale w taki sposób, żeby nie budziło to na forum unijnym kontrowersji – moim zdaniem nieuzasadnionych czy nie do końca uzasadnionych” – mówi wicepremier.
Jarosław Gowin podtrzymuje stanowisko rządu i mówi, że orzeczenia TSUE nie mogą być stosowane bezpośrednio. Jak mówi wicepremier, dostosowanie się do orzeczeń TSUE zawsze prowadzi poprzez korektę prawa krajowego. „I taką korektę proponujemy” – mówi Jarosław Gowin.

Projekt ustawy o SN, zgłoszony dziś rano, dotyczy możliwości dalszego pełnienia funkcji sędziego Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego przez osoby, które ukończyły 65. rok życia. Dotychczasowe przepisy odsyłające w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat, zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Komisja Europejska, na początku października, złożyła skargę do Trybunału przeciwko Polsce. Trybunał zarządził zabezpieczenie w sprawie niektórych zapisów nowelizacji ustawy o SN do czasu wydania orzeczenia. Część sędziów Sądu Najwyższego przeniesionych w stan spoczynku na mocy decyzji TSUE powróciła do pracy.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Sejm przystąpił do drugiego czytania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Umożliwia ona dalsze pełnienie funkcji sędziego Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego przez osoby, które ukończyły 65 lat, czyli wraca do stanu sprzed 8 grudnia 2017. Odrzucono wniosek opozycji o skierowanie prac nad projektem w komisji i na wniosek posłów PiS przystąpiono do drugiego czytania niezwłocznie po pierwszym. Przed głosowaniem na trybunę wyszedł minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który argumentował, że poprzednie przepisy były zgodne z konstytucją i standardami europejskimi. Dodał, że obecne zmiany wiążą się z tym, że Polska jako członek Unii Europejskiej szanuje jej zasady.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/gaj

W Sejmie jest poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Co przewiduje?

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram /as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520