Gowin: “Gazeta Wyborcza” i Giertych zaangażowali się, by przekonać Polaków, że Kaczyński… zna się na biznesie i jest uczciwym człowiekiem

Gowin: “Gazeta Wyborcza” i Giertych zaangażowali się, by przekonać Polaków, że Kaczyński… zna się na biznesie i jest uczciwym człowiekiem

– To są zapisy normalnych negocjacji biznesowych. Nie ma tam absolutnie nic nadzwyczajnego – mówił Jarosław Gowin na antenie radiowej Jedynki. – Jeżeli w tym zapisie jest cokolwiek politycznie przełomowego, to polega to na tym, że “Gazeta Wyborcza” i Roman Giertych zaangażowali się z wielką determinacją, żeby przekonać Polaków, że Jarosław Kaczyński zna się na biznesie i jest uczciwym człowiekiem – stwierdził wicepremier.

“Gazeta Wyborcza” ujawniła dziś stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, dotyczącej planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną z jego środowiskiem spółkę Srebrna. “Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł” – napisała “GW”.

Przedmiotowa rozmowa miała miejsce 27 lipca 2018 r. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Udział w niej brali Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner powiązanym rodzinnie z prezesem PiS i jego wspólniczka, pełniąca rolę tłumaczki. Jak napisała gazeta, z nagrania wynikać ma, że projekt budowy został wstrzymany ze względu na nieprzychylność władz Warszawy i kampanię miejskiego działacza Jana Śpiewaka. “Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie” – miał powtarzać Kaczyński w rozmowie.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie “Wyborcza”, w ubiegły piątek prawnicy Birgfellnera – Roman Giertych i Jacek Dubois – wysłali do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o “uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego”. Austriacki biznesmen zarzuca prezesowi partii rządzącej “dokonanie oszustwa wielkich rozmiarów”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której była także mowa m.in. o poniedziałkowym zatrzymaniu przez CBA sześciu osób, w tym m.in. byłego posła PiS i byłego rzecznika MON Bartłomieja M., którzy są podejrzani o doprowadzenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej do “niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na antenie radiowej Jedynki:

. .


COMMENTS

WORDPRESS: 0