HomeTechnologie

Gminy mogą dokonywać zakupów sprzętu do zdalnego nauczania. Rusza program wart 180 milionów złotych

Gminy mogą dokonywać zakupów sprzętu do zdalnego nauczania. Rusza program wart 180 milionów złotych

Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że gminy mogą dokonywać zakupów sprzętu do zdalnego nauczania. “Środki finansowe dla gmin będą kwalifikowane od dzisiaj” – zapewnił. Formalnie program rusza w środę 1 kwietnia. Minister Marek Zagórski w Polskim Radio 24 dodał, że zasady dofinansowania zostaną dziś zdefiniowane.

“Czy to będą laptopy, czy to będą komputery stacjonarne, czy wreszcie będzie to zakup usługi dostępu do internetu mobilnego, to decyzje o tym będą podejmowały gminy, które będą uzyskiwały 100 procent dofinansowania tego typu zakupów, właśnie w ramach tej puli i na zasadach, które dzisiaj pewnie w ciągu dnia precyzyjnie zdefiniujemy. Ale odpowiedzialność za zakup i dystrybucję do osób, czy rodzin, które tego potrzebują, jest na samorządach” – wyjaśnił.

Na zakup sprzętu dla szkół przeznaczonych będzie ponad 180 milionów złotych. Środki na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Gmina, czy powiat mogą wnioskować o sprzęt do Centrum Projektów Polska Cyfrowa poprzez wniosek elektroniczny. Samorządy mogą otrzymać wsparcie nie mniejsze niż 40 tysięcy.

W związku z epidemią koronawirusa do 10 kwietnia potrwają ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i przedszkoli. Od 25 marca placówki są zobowiązane prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24&gov.pl&wcześniejsze/d Wj/w wk

COMMENTS